Yükseköğretimde STEAM alanlarında öğrenim gören öğrencilerin yaratıcılık alanları ve kendilerini yaratıcılık açısından değerlendirmeleri
Creativity areas and creativity evaluation of students studying in the field of STEAM in higher education
- Tez No: 961626
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL AKTAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı yükseköğretimde STEAM alanlarında öğrenim gören öğrencilerin yaratıcılık alanlarını ve yaratıcılık açısından bireyin kendisini değerlendirmesini (cinsiyet, sanata yönelik ilgi, klasik ve felsefi eser okuma alışkanlıkları ve öğrenim gördükleri alan) çeşitli değişkenler açısından incelemektir. Materyal ve Yöntem: Çalışma 2024-2025 eğitim öğretim yılının güz yarılında Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Mühendislik Alanı (232 kız, 267 erkek), Fen Alanı (107 kız, 48 erkek), Güzel Sanatlar Alanı (69 kız, 55 erkek) ve Eğitim Alanı (148 kız, 55 erkek)'nda öğrenim görmekte olan toplam 981 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın örneklemi seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden amaçlı örneklemede yer alan ölçüt örneklemeye göre belirlenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanması amacıyla öğrencilerin yaratıcılık düzeylerini belirlemek için Sungur(1997) tarafından Türkçeye uyarlanan Raudsepp (1979) tarafından geliştirilen“How creative are you?- Ne kadar yaratıcısınız? ölçeği ”Yaratıcılık Açısından Bireyin Kendisini Değerlendirmesi Ölçeği“ şeklinde kullanılmıştır. Öğrencilerin yaratıcılık alanlarını tespit etmek için Kaufman (2012) tarafından geliştirilen, Kandemir ve Kaufman (2020) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan ”Kaufman Yaratıcılık Alanları Ölçeği“ ve ”Kişisel Bilgi Formu“ kullanılmıştır. Bulgular: Kaufman Yaratıcılık Alanlarına yönelik bulgular incelendiğinde; Eğitim ve Fen Alanında ”sanatsal yaratıcılık“, Güzel Sanatlar Alanında ”sanatsal performans alanında yaratıcılık“, Mühendislik Alanında ”akademik yaratıcılık" alt boyutlarının ortalaması yüksek çıkmıştır. Ölçeğin toplam puanına göre Güzel Sanatlar-Mühendislik ve Eğitim-Mühendislik alanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Cinsiyet değişkenine göre tüm alanlarda istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Sanata yönelik ilgi değişkenine göre; Eğitim, Fen ve Mühendislik alanlarında öğrenim gören öğrencilerin sanata yönelik ilgileri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır. Klasik ve felsefi eser okuma alışkanlığı değişkenine göre; Eğitim ve Mühendislik alanında öğrenim gören öğrencilerin klasik ve felsefi eser okuma alışkanlıkları istatistiksel olarak anlamlı fark göstermektedir. Yaratıcılık Açısından Bireyin Kendisini Değerlendirmesine ait bulgular incelendiğinde; Eğitim, Fen ve Güzel Sanatlar Alanı öğrencilerinin yaratıcılık açısından kendilerini değerlendirmesi ortalamanın üstündeyken, mühendislik alanı öğrencilerinin yaratıcılık açısından kendilerini değerlendirmeleri ortalamanın altında kalmıştır. Ölçeğin toplam puanlarına göre Fen-Mühendislik, Eğitim-Mühendislik ve Güzel Sanatlar-Mühendislik alanları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğrencilerin kendi algılarına ilişkin yaratıcılık düzeyleri ile cinsiyetleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sanata yönelik ilgi değişkenine göre incelendiğinde; mühendislik ve güzel sanatlar alanında öğrenim gören öğrencilerin sanata yönelik ilgileri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmaktadır. Klasik ve felsefi eser okuma alışkanlığı değişkenine göre incelendiğinde ise mühendislik alanında öğrenim gören öğrencilerin klasik ve felsefi eser okuma alışkanlıkları istatistiksel olarak anlamlı fark göstermektedir. Sonuç: Lisans düzeyinde farklı alanlarda öğrenim gören öğrencilerin yaratıcılık alanları ve yaratıcılık açısından kendilerini değerlendirme düzeyleri arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Öğrencilerin yaratıcılık açısından kendisini değerlendirmesi ve yaratıcılık alanlarına ait farklar öğrencilerin öğrenim gördüğü alan, sanata yönelik ilgileri, klasik ve felsefi eser okuma alışkanlıkları gibi bu farklılıkları etkileyen temel değişkenler olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this research is to examine the creativity areas of students studying in STEAM fields in higher education and the individual's self-evaluation in terms of creativity in terms of various variables (gender, interest in art, classical and philosophical work reading habits and the field they study). Material and Methods: The study was conducted in the fall semester of the 2024-2025 academic year with a total of 981 students studying in the Engineering Department (232 girls, 267 boys), Science Department (107 girls, 48 boys), Fine Arts Department (69 girls, 55 boys), and Education Department (148 girls, 55 boys) at Aydın Adnan Menderes University. The sample of this study was determined according to the criterion sampling in purposeful sampling, which is a non-random sampling method. The relational survey model, which is a quantitative research method, was used in the study. To collect data, the“How creative are you?”scale developed by Raudsepp (1979), adapted into Turkish by Sungur (1997), was used to determine students' creativity levels. The“Kaufman Creativity Areas Scale,”developed by Kaufman (2012) and adapted into Turkish by Kandemir and Kaufman (2020), and the“Personal Information Form”were used to determine students' creativity areas. Findings: Findings regarding the Kaufman Creativity Areas Scale; the mean scores for the subscales“artistic creativity”in Education and Science,“creativity in artistic performance”in Fine Arts, and“academic creativity”in Engineering were high. According to the total scale score, a statistically significant difference was found between the Fine Arts-Engineering and Education-Engineering fields. According to the gender variable; Statistically significant differences were found in all fields. According to the interest in art variable, there is a statistically significant difference between the interest in art of students studying in the fields of Education, Science, and Engineering. According to the classical and philosophical reading habits variable, there is a statistically significant difference between the classical and philosophical reading habits of students studying in the fields of Education and Engineering. Findings of the Self-Assessment Scale in Terms of Creativity; While the creativity of students studying in the fields of Education, Science, and Fine Arts was above average, the creativity of engineering students was below average. Based on the total scale scores, a statistically significant difference was found between the fields of Science and Engineering, Education and Engineering, and Fine Arts and Engineering. There was not found any significant difference between students' self-perceived creativity levels and their gender. According to the interest in art variable, there is a statistically significant difference between the interest in art of students studying in the fields of Engineering and Fine Arts. According to the classical and philosophical reading habits variable, there is a statistically significant difference between the classical and philosophical reading habits of students studying in the fields of Engineering. Conclusion: Significant differences were found between the creativity areas of students studying in different undergraduate fields and their self-evaluation levels in terms of creativity. Students' self-assessments of creativity and differences in their creativity areas stand out as key variables influencing these differences, including the students' field of study, their interest in art, and their reading habits of classical and philosophical works.