Okul aile iş birliğine ilişkin veli ve sınıf öğretmeni görüşleri
Parent and classroom teacher opinions on school-family collaboration
  1. Tez No: 961629
  2. Yazar: NAZİLE İÇEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUBHAN EKŞİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu araştırma, veli ve sınıf öğretmenlerinin görüşlerinden yola çıkarak okul aile iş birliğine yönelik mevcut durumu belirlemek, okul-aile iş birliğini engelleyen faktörleri ve bunların çözümüne ilişkin görüş ve önerileri tespit etmek, okul aile iş birliğinin sağladığı yararlara ulaşmak hedeflenerek yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2022-2023 eğitim-öğretim döneminde Sakarya ilinde devlet okullarında görev yapmakta olan 30 sınıf öğretmeni ve 60 veli oluşturmaktadır. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden durum çalışması deseninin çoklu durum çalışması modeli kullanılmış, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Bu çalışmada elde edilen veriler nitel veri analizi tekniklerinden içerik analizi yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularından elde edilen verilere göre, okul aile iş birliğinin geliştirilmesine yönelik sınıf öğretmeni ve velilerin görüşlerine dayanarak her iki tarafın da öğrencinin gelişiminin olumlu yönde sağlanması için okul aile iş birliğinin gerekli olduğu noktasında birleştikleri, yalnız karşılıklı olarak çeşitli faktörlerin de etkisiyle okul ile aile arasındaki iletişimin zayıfladığı, buna bağlı olarak da okul aile iş birliğinin aksadığı tespit edilmiştir. Bu aksaklığın giderilmesi amacıyla yapılan görüşmelerle veli ve sınıf öğretmeni görüşleri çeşitli açılardan değerlendirilmiştir. Öğretmenler açısından veliler toplantı ve etkinliklere daha fazla katılmaları ve destek olmaları noktasında görüş belirtilirken, veliler de katılım göstermek istediklerini fakat bu noktada okul ve öğretmenler tarafından yeterli bilgilendirmelerin yapılıp, gerekli koşulların sağlanması gerektiği yönünde görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted with the aim of determining the current situation regarding school-family collaboration based on the opinions of parents and classroom teachers, identifying the factors that hinder school-family collaboration and their opinions and suggestions regarding their solutions, and reaching the benefits provided by school-family collaboration. The research study group consists of 30 classroom teachers and 60 parents working in public schools in Sakarya province in the 2022-2023 academic year. In the research, the multiple case study model of the case study design, one of the qualitative research designs, was used, and the semi-structured interview form was used as the data collection tool. The study is a case study because it includes the teacher-parent relationship within the school. This study was conducted using the content analysis method, one of the qualitative data analysis techniques. Based on the data obtained from the findings of the study, it is inferred that both classroom teachers and parents agree on the necessity of school-family cooperation to support the positive development of the student. However, it is also foreseen that communication between the school and families has weakened due to various mutual factors, which in turn negatively affects the effectiveness of this cooperation.The opinions of parents and class teachers were evaluated from various perspectives in the interviews conducted in order to eliminate this disruption. While the teachers stated that the parents should participate and support the meetings and activities more, the parents also stated that they wanted to participate but that the school and teachers should provide sufficient information and provide the necessary conditions.