Toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında kadın temsili: Kızılcık Şerbeti ve Kızıl Goncalar dizi örneği
Representation of women in the context of gender roles: The example of the TV series 'Cranberry Sherbet' and 'Red Rosebuds'
  1. Tez No: 961630
  2. Yazar: DERYA ŞAHİN DEMİRKOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET AKDEMİR DİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma, televizyon dizilerinde kadın temsillerinin toplumsal cinsiyet rolleri bağlamında nasıl yapılandırıldığını incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Türkiye'de farklı ideolojik ve kültürel temsilleri barındıran iki güncel televizyon dizisi olan Kızılcık Şerbeti ve Kızıl Goncalar dizileri örneklem olarak seçilmiştir. Feminist kuram çerçevesinde içerik analizi yönteminin kullanıldığı analizde, kadın karakterler muhafazakâr kesimde kadın temsilleri, seküler kesimde kadın temsilleri ve değişen/dönüşen kadın karakterler olmak üzere üç ana başlık altında değerlendirilmektedir. Ayrıca çalışmada, kadın temsillerine ilişkin mevcut durumu daha kapsamlı ifade etmek adına Cumhuriyet öncesi ve sonrası Türk toplumlarında kadının toplumsal konumu tarihsel bir perspektifle ele alınmıştır. Bu doğrultuda kadının sosyal, kültürel ve siyasal alanlardaki dönüşümü genel çerçevede değerlendirilerek günümüzdeki temsillerin tarihsel arka planı ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Bu çözümlemede, iki dizide de kadınların kamusal ve özel alanda sınırlandırıldığı ataerkil normların farklı biçimlerde yeniden üretildiği kimi karakterler aracılığıyla bu normlara karşı sessiz direniş ve dönüşümlerin de nasıl temsil edildiği tespit edilmektedir. Bu yönüyle çalışma medya ve ürünlerinin toplumsal cinsiyet algısı üzerindeki etkisini görünür kılmayı kadın temsiline dair eleştirel bir farkındalık oluşturmayı ve bu alandaki akademik tartışmalara katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how representations of women in television series are constructed in the context of gender roles. In the study, two current television series in Turkey, Kızılcık Şerbeti and Kızıl Goncalar which harbor different ideological and cultural representations, were selected as the sample. The study, which was conducted within a feminist theoretical framework, utilized especially liberal, radical, psychoanalytic and postmodern feminism approaches. In the analysis where discourse analysis and feminist film analysis methods were used together, female characters were evaluated under three main headings: representations of women in the conservative sector, representations of women in the secular sector and changing/transforming female characters. This analysis identifies how both series represent silent resistance and transformations to patriarchal norms that restrict women in public and private spheres through variously reproduced characters. In this respect, the study aims to highlight the impact of media and its products on gender perception, raise critical awareness of women's representation, and contribute to academic discussions in this area.