Marka imajı ve tüketici satın alma davranışı: Motosiklet sektörü üzerine bir araştırma
Brand image and consumer purchasing behavior: A research on the motorcycle sector
- Tez No: 961640
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Doğuş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmanın amacı; demografik faktörlerin marka imajı ve tüketici satın alma davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Günümüzde marka imajı, tüketici tercihlerini şekillendiren önemli bir unsur olarak öne çıkmaktadır. Özellikle motosiklet gibi hem işlevsel hem de sembolik özellikler taşıyan ürünlerde, tüketicilerin markaya ilişkin algıları satın alma kararlarını doğrudan etkilemektedir. Bu doğrultuda araştırmada demografik faktörlerin bu değişkenler üzerindeki etkisi analiz edilmektedir. Çalışma nicel araştırma yöntemiyle yürütülmüş ve veriler, amaçlı örnekleme yöntemi ile belirlenen 400 kişiden çevrim içi anket yoluyla toplanmıştır. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 26.0 programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırmada demografik özelliklere göre marka imajı algısı ve satın alma davranış düzeylerindeki farklılaşmalar t-testi ve tek yönlü Anova testi incelenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, motosiklet kullanıcıları marka imajını genel olarak olumlu değerlendirmektedir. Dayanıklılık, teknolojik üstünlük, yüksek performans, estetik tasarım ve sosyal itibar, katılımcıların marka imajı algılarında öne çıkan faktörlerdir. Satın alma davranışlarında ise yedek parça ve servis ağı, fiyat uygunluğu, güvenlik, kullanım kolaylığı ve marka geçmişi gibi unsurların belirleyici olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir seviyesi ve meslek gibi demografik değişkenlerin hem marka imajı hem de satın alma davranışlarında anlamlı farklılıklar yarattığı belirlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, kadın katılımcıların erkek katılımcılara kıyasla motosiklet markalarına daha fazla önem verdikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, üniversite mezunlarının marka imajı algısı ve satın alma davranışı düzeyleri, diğer eğitim düzeylerine sahip bireylere göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Medeni durum ve meslek değişkenlerine göre de anlamlı farklar gözlemlenmiş, özellikle bekar bireyler ile öğrenci veya özel sektör çalışanlarının marka algılarının daha güçlü olduğu belirlenmiştir. Öte yandan, yaş, gelir düzeyi, motosiklet kullanım süresi, aktif kullanım durumu ve kullanılan marka gibi değişkenlere göre yapılan analizlerde, marka imajı veya satın alma davranışı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of demographic factors on brand image and consumer purchasing behavior. Today, brand image stands out as an important factor shaping consumer preferences. Especially in products such as motorcycles, which have both functional and symbolic characteristics, consumers' perceptions of the brand directly influence their purchasing decisions. In this context, the study analyzes the effect of demographic factors on these variables. The study was conducted using quantitative research methods, and data were collected through an online survey from 400 individuals selected using purposive sampling. The obtained data were analyzed using the SPSS 26.0 program in a computer environment. In the study, differences in brand image perception and purchasing behavior levels according to demographic characteristics were examined using t-tests and one-way ANOVA tests. According to the findings, motorcycle users generally evaluate brand image positively. Durability, technological superiority, high performance, aesthetic design, and social prestige are the factors that stand out in participants' perceptions of brand image. In terms of purchasing behavior, factors such as spare parts and service network, price affordability, safety, ease of use, and brand history were found to be decisive. It was determined that demographic variables such as gender, education level, income level, and occupation create significant differences in both brand image and purchasing behavior. According to the research findings, female participants were found to place greater importance on motorcycle brands than male participants. In addition, university graduates' brand image perceptions and purchasing behavior levels were found to be significantly higher than those of individuals with other educational levels. Significant differences were also observed based on marital status and occupation variables, particularly with single individuals and students or private sector employees exhibiting stronger brand perceptions. On the other hand, analyses conducted based on variables such as age, income level, motorcycle usage duration, active usage status, and brand used did not reveal any statistically significant differences in terms of brand image or purchasing behavior.