Parkinson hastalığının progresyonunda motor belirteçler
Motor markers in the progression of parkinson's disease
  1. Tez No: 961639
  2. Yazar: İLKE ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN CENK AKBOSTANCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Amaç: Parkinson Hastalığı, motor ve non motor semptomların kombinasyonu ile hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Parkinson Hastalığı tanı ve takibinde öncelik klinik muayenededir. Mevcut yöntemlerin çoğunlukla subjektif değerlendirmelere ve klinik gözlemlere dayanması, takip sürecinde belirsizliklere ve tutarsızlıklara neden olabilmektedir. Parkinson Hastalığında kullanılan objektif bir muayene takip, tedavi ve bilimsel çalışmaların daha doğru yapılmasına olanak sağlayacaktır. Amaç: Bu çalışma, Parkinson Hastalığının spesifik motor belirtilerini sayısal değerlerle ifade edebilecek, böylece hastalığın ilerleyişini daha doğru ve standardize bir şekilde değerlendirmeyi sağlayacak bir yöntemin geliştirilmesini amaçlamaktadır. Yöntem: Çalışma, 2020-2024 yılları arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi hareket bozukluğu polikliniğinde takip edilen 63 hasta üzerinde yürütülmüştür. Katılımcıların demografik ve klinik bilgileri kaydedilmiştir. Minimental Değerlendirme Ölçeği, Saat Çizme Testi gibi bilişsel değerlendirme araçları toplanmıştır. Motor performans ise MDS UPDRS bölüm 3, Dokuz Delik Testi, Köşeden Köşeye Dokunma Testi ve Kalk Yürü Otur Testi ile değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 26.0 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Testlerin kesitsel düzeydeki korelasyonları ve zaman içindeki değişimlerinin korelasyonları değerlendirilmiş. MDS UPDRS bölüm 3 değişimleri ile Dokuz Delik Testi, Köşeden Köşeye Dokunma Testi ve Kalk Yürü Otur Testindeki değişimler arasındaki ilişkiyi belirlemek için regresyon analizi yapılmıştır. Bulgular: Kesitsel düzeyde dokuz delik testi ve köşeden köşeye dokunma testi, MDS UPDRS bölüm 3 ile yüksek korelasyon gösterirken, kalk yürü otur testi orta düzey korelasyon göstermektedir. Tüm Parkinson Hastaları değerlendirildiğinde MDS UPDRS bölüm 3 değişimi ile söz konusu testlerdeki değişim arasında anlamlı bir korelasyon bulunmamıştır. Diskinezinin muayeneyi etkilediği hastalar, ileri evre (evre 4-5) hastalar ve iki vizitte belirgin kognitif farklılığı olan hastalar dışındaki Parkinson Hastalarında, testlerdeki değişimlerin MDS UPDRS bölüm 3 teki değişim ile 0,750 korelasyon gösterdiği ve değişkendeki varyansın %56,2'sini açıkladığı görülmüştür. Sonuç: Diskinezinin muayeneyi etkilemediği hastalarda ve ileri evre olmayan hastalarda MDS UPDRS bölüm 3 teki değişimi, köşeden köşeye dokunma testi tek başına makul bir şekilde açıklayabilirken, dokuz delik testi ve kalk yürü otur testi makul düzeyde açıklayamamaktadır. Non dominant el ile yapılan köşeden köşeye dokunma testindeki 1 birimlik kötüleşme, MDS UPDRS bölüm 3'te 1,518 puan kötüleşme ile ilişkili bulunmuştur. Dominant el ile dokuz delik testi, non dominant el ile köşeden köşeye dokunma testi ve kalk yürü otur testi birlikte bölüm 3 teki değişimi yüksek oranda tahmin edebildiği görüldü. Bölüm 3' ü üst ekstemite ve alt ekstremite olarak ayrı değerlendirdiğimizde, testlerdeki değişimin alt ekstremite değişimini tahmin edemediği görülmüştür. Diskinezinin muayeneyi etkilemediği hastalarda ve ileri evre olmayan hastalarda köşeden köşeye dokunma testi diğer testlerle birlikte veya tek başına üst ekstremiteler için MDS UPDRS bölüm 3 yerine kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Parkinson's Disease (PD) is a progressive neurodegenerative disorder that significantly impacts patients' quality of life through a combination of motor and non-motor symptoms. The primary approach to diagnosing and monitoring PD relies on clinical examinations. However, the fact that current methods are often based on subjective assessments and clinical observations can lead to uncertainties and inconsistencies during the follow-up process. An objective examination method in PD would facilitate more accurate treatment, monitoring, and scientific research. Aim:This study aims to develop a method that can express the specific motor symptoms of PD in numerical values, thereby allowing for a more accurate and standardized evaluation of disease progression. Methods: The study was conducted on 63 patients followed at the Movement Disorders Clinic of Ankara University Faculty of Medicine Hospital between 2020 and 2024. Participants' demographic and clinical data were collected using cognitive assessment tools such as the Mini-Mental State Examination (MMSE) and the Clock-Drawing Test. Motor performance was assessed with the MDS-UPDRS Part 3, Nine Hole Peg Test (NHPT), Key Tapping Test, and the Timed Up and Go (TUG) Test. Data were analyzed using SPSS 26.0 software. The cross-sectional correlations of the tests and the correlations of their changes over time were evaluated. Regression analysis was performed to determine the relationship between changes in MDS-UPDRS Part 3 and changes in the NHPT, Key Tapping Test, and TUG Test. Results:At the cross-sectional level, the NHPT and Key Tapping Test showed a strong correlation with MDS-UPDRS Part 3, while the TUG Test showed a moderate correlation. When all PD patients were considered, no significant correlation was found between changes in MDS-UPDRS Part 3 and changes in these tests. Among PD patients without dyskinesia and advanced-stage disease (stages 4–5), the changes in the tests were found to correlate with a 0.750 correlation coefficient with changes in MDS-UPDRS Part 3, explaining 56.2% of the variance. Conclusion: In patients who dyskinesia does not affect the examination and who are not in advanced stages, changes in MDS-UPDRS Part 3 can be reasonably explained by the Key Tapping Test alone, whereas the NHPT and TUG Test provide insufficient explanatory power. A 1-point worsening in the non-dominant hand Key Tapping Test was found to be associated with a 1.518-point worsening in MDS-UPDRS Part 3. The dominant hand NHPT, non-dominant hand Key Tapping Test, and TUG Test together were found to highly predict changes in Part 3. When Part 3 was separately evaluated for upper and lower extremities, changes in the tests were found to be unable to predict changes in the lower extremities. In patients who dyskinesia does not affect the examination and who are not in advanced stages, the Key Tapping Test, either alone or combined with other tests, can be used as a substitute for MDS-UPDRS Part 3 for assessing the upper extremities.