EFQM ve insan kaynaklarında kalite yönetimi
EFQM and quality management in human resources
- Tez No: 961664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA COŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları ve Örgütsel Değişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu araştırmanın amacı, EFQM Mükemmellik Modeli'nin insan kaynakları süreçleri üzerindeki etkilerini derinlemesine incelemektir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden olgubilim deseni ile yürütülmüş; farklı sektörlerde faaliyet gösteren kurumsal firmanın insan kaynakları yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen katılımcılarla yapılan görüşmeler sesli olarak kaydedilmiş, ardından metinleştirilerek MAXQDA yazılımı ile içerik analizi yapılmıştır. Araştırma kapsamında altı İK yöneticisi ile EFQM modelinin kendi kurumlarında meydana getirdiği değişimler ve modelin etkilerine yönelik yapılan görüşmeler sonucu on beş tema altında kırk dokuz kod ortaya çıkarılmıştır. Araştırma bulgularına göre, EFQM modelinin İK stratejilerine entegrasyonu, süreçlerdeki yapısal değişimler, insan odaklılık ilkesi, çalışan gelişimi, yetenek yönetimi, performans ölçümü, çalışan bağlılığı, geri bildirim ve karar alma süreçleri ile kurumsal kültüre önemli katkılar sunmaktadır. Sonuç olarak, EFQM Mükemmellik Modeli'nin İK yönetimi üzerinde çok boyutlu ve olumlu bir etkisi olduğu, insan kaynakları birimlerinde şeffaflık, hesap verebilirlik, çalışan katılımı gibi temel ilkelerin kurumsallaşmayı ve özellikle çalışan memnuniyeti, bağlılık, performans, kurumsal sürdürülebilirlik gibi alanlarda gelişimi teşvik ettiği saptanmıştır. Bununla birlikte, modelin kuruma entegrasyonu sürecinde karşılaşılan zorlukların, güçlü bir liderlik ve kurumsal sahiplenme ile aşılabildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the effects of EFQM Excellence Model on human resources processes in depth. The research was conducted with a phenomenological design from qualitative research methods; semi-structured interviews were conducted with the human resources managers of a corporate company operating in different sectors. The interviews with the participants determined by purposive sampling method were audio recorded, then transcribed and content analysed with MAXQDA software. Within the scope of the research, forty-nine codes under fifteen themes were revealed as a result of the interviews with six HR managers about the changes brought about by the EFQM model in their organisations and the effects of the model. According to the research findings, the integration of EFQM model into HR strategies, structural changes in processes, people-orientation principle, employee development, talent management, performance measurement, employee engagement, feedback and decision-making processes make significant contributions to corporate culture. As a result, it has been determined that the EFQM Excellence Model has a multidimensional and positive impact on HR management and that basic principles such as transparency, accountability and employee participation in human resources units encourage institutionalisation and development especially in areas such as employee satisfaction, commitment, performance and corporate sustainability. However, it has been observed that the difficulties encountered in the process of integrating the model into the organisation can be overcome with strong leadership and corporate ownership.