Siber tehditlere karşı caydırıcılık stratejisinin neoklasik realizm çerçevesinde analizi: Obama ve Trump dönemlerinin karşılaştırılması
The analysis of deterrence strategy against cyber threats under the framework of neoclassical realism: Comparison of Obama and Trump terms
  1. Tez No: 961673
  2. Yazar: EMRE İNAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALDUN YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Caydırıcılık stratejisi üzerine akademik çalışmalar, Soğuk Savaş döneminin nükleer silah ve güç dengesi faktörlerinden önemli ölçüde etkilenmiştir. Bununla birlikte yakın dönemde ortaya çıkan siber tehditlere karşı uygulanan caydırıcılık stratejilerini anlamak için yapısal faktörlerin yanında devlete ait iç değişkenlerin analize dahil edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada; siber tehditlere karşı yürütülen caydırıcılık stratejisinde stratejik kültür ve kurum etkisi araştırılmıştır. Neoklasik Realizm kuramsal çerçevesine başvurulan çalışmada, vaka analizi ve süreç takibi yöntemleri uygulanmıştır. Örnek vaka olarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) siber caydırıcılık politikaları ele alınmış ve Barack Obama ile Donald Trump dönemleri karşılaştırılmıştır. Analiz sonucunda; güç dağılımı ve tehdit algılaması gibi yapısal faktörlerin, güvenlik politikalarına belirli bir yön verdiği ancak stratejik kültür ve kurum değişkenlerinin aynı bağlamsal koşullar altında farklı caydırıcılık uygulamalarını doğurduğu bulgusuna varılmıştır. Elde edilen bulgular, dış politika analizinde yapısal faktörler ile birlikte iç değişkenlerin kullanımına örnek teşkil eden kuramsal bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Academic studies on deterrence strategy are significantly influenced by the defining factors of the Cold War era - nuclear weapons and balance of power. However, in order to understand the deterrence strategy against recent cyber threats, it is crucial that internal variables be included in the foreign policy analysis. This study examines the strategic culture and institution effects in deterrence strategy applied against cyber threats. The theoretical framework is neoclassical realism and the methods applied are case analysis and process tracing. Cyber deterrence policies of the United States of America is selected as a case whereby the cyber implementations of Barack Obama and Donald Trump presidencies are compared. The analysis reveals that whereas structural factors such as distribution of power and threat perception lead the state to a certain way of security posture; strategic culture and institution variables yield to different deterrence strategies under similar contexts. The findings of the study exemplifies the combined application of internal factors and the structural factors in the foreign policy analysis. Thus it makes a theoretical contribution to the field.