Sür sil tekniğinin halı tasarımında kullanımı
The use of the 'Sur-sil' technique in carpet design
  1. Tez No: 961672
  2. Yazar: BETÜL ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM BOZHÜYÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Desen çizimi bir nesnenin ya da bir imgenin somut bir görsel haline gelmesi için başvurulan bir yöntemdir. Dolayısıyla görsel tasarımın eskiz aşamasında desen tekniklerinden yararlanılmaktadır. Aynı şekilde dijital ortamda üretilen görsel tasarımlarda da desen bilgisine başvurulur. Çünkü başarılı görsel tasarımlar, ortaya konulmadan önce desen yoluyla eskiz sürecinden geçmektedir. Görsel tasarımın çalışma alanlarından biri olan halı tasarımında da öncelikle eskiz ve desenle elde edilen özgün yapıtlar olmalıdır. El dokuma halılarının çalışma şekline bakıldığında dokumaya başlanmadan önce desen çizimi yapıldığı görülmektedir. Grafik çizim programları çıktıktan sonra desenler dijital ortamda da çizilmeye başlamıştır. Makine halılarına geçildiğinde yine birçok tasarımcı, tasarımını elde desenini yapıp dijital ortama o şekilde taşımıştır. Halı tasarımlarında farklılık yaratmak ve dikkat çekici olması için resim sanatından olduğu gibi nitelikli çalışmalar, halı tasarımında da bulunmaktadır. Halı tasarımı konusunda yapılmış özgün çalışmaların örnekleri tezin içerisinde kaynaklarıyla gösterilip anlatılacaktır. Günümüzde salt bir şekilde grafik programları kullanılarak ortaya çıkan tasarımlarda mekanikleşmiş görüntülerin yoğunlukta olması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hatta halı tasarımında da doğrudan grafik tabanlı programlar kullanılmaktadır. Mekanikleşmenin aksine halı tasarımında özgün çalışmalar çıkarabilmek için tasarımın önce elde yapılmasıyla üslup kazanabileceği düşünülmektedir. Bu bağlamda geleneksel çizim yöntemleri ve eskiz gibi el becerisine dayalı tasarım üretim yöntemlerinden bahsetmek gerekmektedir. Bu duruma ek olarak tasarımcıların üsluplarını yansıtabilmeleri için desen bilgisini dijital tasarımla beraber kullanmasında hız, üretilebilirlik ve pratiklik konusunda avantajlar elde etmeyi sağlar. Edinilen kişisel bilgiler sonucu geleneksel yöntemle üretilmiş olan resim çalışmalarının makine halısına uyarlanmak üzere grafik programları kullanılarak renk düşürme işleminde desen kaybının olduğu görülmüştür. Oluşan desen kaybı problemini daha aza indirgemek adına desen bilgisine ait farklı tekniklerden yararlanıp tek rengin tonları ile sür sil tekniği kullanılarak resim çalışmaları yapılmıştır. Böylelikle desen renk düşürülme işlemi olmasına rağmen kendini belli etmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
Pattern drawing is a method used to turn an object or an image into a concrete visual. Therefore, pattern techniques are utilized in the sketching phase of visual design. Likewise, pattern information is also used in visual designs produced in digital media. Because successful visual designs go through the sketching process through drawing before they are put forward. In carpet design, which is one of the working areas of visual design, there should be original works obtained primarily with sketches and patterns. When we look at the way hand-woven carpets work, it is seen that pattern drawing is made before weaving begins. After the graphic drawing programs came out, patterns started to be drawn in digital environment. When machine made carpets were introduced, many designers made their designs by hand and transferred them to the digital environment in that way. In order to make a difference in carpet designs and to be remarkable, there are qualified studies in carpet design as in the art of painting. Examples of original works on carpet design will be shown and explained with their sources in the thesis. Nowadays, it is a common situation that mechanized images are concentrated in designs that are created solely by using graphics programs. Even in carpet design, graphics-based programs are used directly. Contrary to mechanization, it is thought that in order to produce original works in carpet design, the design can gain style by making the design by hand first. In this context, it is necessary to talk about traditional drawing methods and design production methods based on manual skills such as sketching. In addition to this situation, it provides advantages in terms of speed, manufacturability and practicality for designers to use pattern knowledge together with digital design in order to reflect their style. As a result of the personal information obtained, it was seen that there was pattern loss in the color reduction process by using graphic programs to adapt the painting Works produced by the traditional method to the machine carpet. In order to minimize the pattern loss problem, different techniques belonging to the pattern information were used and painting studies were made using the rub and wipe technique with the tones of a single color. In this way, the pattern will be evident despite the color reduction process.