Özel sermayeli ve kamusal sermayeli bankaların çok kriterli karar verme yöntemleri ile değerlendirilmesi
Evaluation of private and public capital banks using multi-criteria decision making methods
  1. Tez No: 961674
  2. Yazar: BESTE TUNALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI KÖROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bankalar dünya genelinde ve Türkiye'de finansal sistemin önemli parçalarından birini oluşturmaktadır. Yoğun rekabet piyasasını oluşturan küreselleşme, aynı zamanda olası risklere ve krizlere karşı bankacılık sistemlerinde denetim ve performans ölçümlerini zorunlu kılmıştır. Çeşitli denetim kurumlarının ve bankaların oluşturmuş oldukları performans analiz yöntemleri, bankaların mevcut finansal pozisyonlarını, olası kriz durumlarında karşılaşabilecekleri riskleri, bankaların taşıdıkları rekabet güçlerini ve finansal performanslarını değerlendirebilmeleri açısından oldukça önemlidir. Bu analiz yöntemlerinin uygulanma sıklığı ve finansal verilere göre oluşturulmaları oldukça önemli bir husustur. Bankalar sürdürülebilirliklerini ve geleceklerini etkileyecek performans değerlendirme tekniklerini bilimselliğe dayalı şekilde gerçekleştirmektedirler. Çok Kriterli Karar Verme Yöntemleri (ÇKKV), sübjektif fikirlerden uzak olmaları ve güvenilir olmaları nedeni ile daha iyi sonuçlar sağlamaktadır. Bankalar tarafından farklı yöntemler ile yapılan performans analizlerinin çelişkili sonuçlar verme olasılığı bulunmaktadır. Bu sebeple yapılan bankaların performans değerlendirme çalışması bilimsel verilere dayalı olması nedeni ile ÇKKV yöntemleri ile değerlendirilmiştir. 2019 ve 2023 yılları arasında, özel sermayeli ve kamusal sermayeli bankalar ÇKKV yöntemleri arasında bulunan MOORA (Multi-Objective Optimization By Ratio Analysis), COPRAS (Complex Proportional Assessment) ve EDAS (Evaluation Based On Distance From Average Solution) yöntemleri ile değerlendirilmiştir. ÇKKV yöntemlerinde kullanılan kriter ağırlıkları, SD (Standard Deviation) yöntemi ile belirlenmiştir. Çalışmalar da kullanılmak üzere 23 adet performans değerlendirme kriteri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Banks are one of the critical components of the financial system, both globally and in Turkey. Globalization, which creates an intensely competitive market, has also made it imperative for banking systems to implement regulations and performance measurements in order to address potential risks and crises. The performance analysis methods developed by various regulatory institutions and banks are crucial for assessing banks' current financial positions, the risks they may face in times of crises, their competitive strengths, and their overall financial performance. The frequency of these analysis methods' application and their construction based on financial data are critical factors to consider., Banks conduct performance evaluation techniques that impact their sustainability and future based on scientific principles. Multi-Criteria Decision-Making Methods (MCDM) yield better results due to their objectivity and reliability, making them preferable over subjective opinions. There is a possibility that performance analyses conducted by banks using different methods may lead to conflicting results. Therefore, the performance evaluation study of banks has been assessed using MCDM methods, based on scientific data. Between 2019 and 2023, both privately and publicly owned banks were evaluated using MCDM methods, including MOORA (Multi-Objective Optimization by Ratio Analysis), COPRAS (Complex Proportional Assessment), and EDAS (Evaluation Based on Distance from the Average Solution). The criteria weights used in the MCDM methods were determined using the SD (Standard Deviation) method. A total of 23 performance evaluation criteria were identified for use in the study.