İlahiyat öğrencilerine göre öğretmenlik uygulaması
Teaching practice according to theology students
  1. Tez No: 961675
  2. Yazar: BİLAL ERMİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırma, Dicle Üniversitesi İlahiyat Fakültesi son sınıf öğrencilerinin öğretmenlik uygulaması sürecindeki algılarını ve yaşadıkları sorunları merkeze almaktadır. Her yıl yüzlerce ilahiyat öğrencisi öğretmen kimliğiyle mesleğe adım atmakta ve ilk mesleki deneyimlerini öğretmenlik uygulaması sürecinde yaşamaktadırlar. Bu yönüyle araştırma, staj deneyimlerini geniş bir örneklemle ve nicel yöntemlerle inceleyerek alana katkı sunmayı hedeflemektedir. Araştırmada nicel yaklaşımlardan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen veriler 2023-2024 yılında 411 son sınıf öğrencisinden dört alt boyutlu 5'li Likert tipi ölçme aracı ile toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programında t-testi ve ANOVA gibi istatistiksel teknikler kullanılarak çözümlenmiştir. Genel bulgular, öğrencilerin uygulama öğretmenlerine (X̄=4,11) ve akademisyenlere (X̄=3,95) yönelik kişisel algılarının olumlu olduğunu gösterse de, sürecin işleyişinde bazı pedagojik ve sosyal sorunlar barındırdığını da ortaya koymaktadır. Özellikle akademisyenlerin ders gözlem sıklığının yetersizliği (X̄=2,78), uygulama öğretmenlerinin yeterli ders anlatma fırsatı sunmaması (X̄=3,02) ve adayların okulda sosyal kabul görmeyerek kendilerini“fazlalık”hissetmeleri (X̄=3,02) sürecin en zayıf halkaları olarak öne çıkmaktadır. Adayların en çok zorlandıkları alanların başında ise sınıf yönetimi (X̄=2,74) ve zaman yönetimi (X̄=2,63) gibi pratik beceriler gelmektedir. Bu bulgular, adayların sahada en çok ihtiyaç duydukları desteği yeterince alamadıklarını göstermektedir. Ayrıca, algıların cinsiyet, yaş ve doğum yeri gibi değişkenlere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar gösterdiği de tespit edilmiştir. Sonuç olarak araştırma, fakültede edinilen teorik bilginin sahaya aktarımında bir teori-pratik uyumsuzluğu olduğunu ortaya koymaktadır. Bu teori-pratik kopukluğu; sahadaki akademik rehberliğin zayıf kalmasından, öğrencilerin pratik becerileri kazanırken zorlanmasından ve okul ortamında mesleki olarak kabul görme konusunda yaşadıkları sorunlardan kaynaklanmaktadır. Bu doğrultuda, öğretmen yetiştirme programlarının niteliğini artırmak için fakülte-okul arasındaki paydaş iş birliğinin güçlendirilmesi ve pedagojik formasyon derslerinin içeriğinin daha fazla uygulama odaklı yapılandırılması elzemdir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the perceptions and problems experienced by final-year students of the Faculty of Theology at Dicle University during their teaching practice process. Every year, hundreds of theology students enter the profession with a teacher's identity and gain their first professional experiences during the teaching practice. In this respect, the research aims to contribute to the field by examining practicum experiences through a large sample and quantitative methods. A relational survey model, one of the quantitative approaches, was used in the research. The data were collected from 411 final-year students in the 2023-2024 academic year using a 5-point Likert-type scale with four sub-dimensions. The collected data were analyzed using statistical techniques such as t-test and ANOVA in the SPSS program. While the general findings indicate that students' personal perceptions of mentor teachers (X̄=4.11) and academicians (X̄=3.95) are positive, they also reveal that the process involves certain pedagogical and social problems. Specifically, the inadequacy of classroom observations by academicians (X̄=2.78), the failure of mentor teachers to provide sufficient teaching opportunities (X̄=3.02), and the candidates' feeling of being“redundant”due to a lack of social acceptance at the school (X̄=3.02) stand out as the weakest links in the process. Among the areas where candidates struggle the most are practical skills such as classroom management (X̄=2.74) and time management (X̄=2.63). These findings show that candidates do not receive enough of the support they need most in the field. Furthermore, it was also determined that perceptions show statistically significant differences according to variables such as gender, age, and place of birth. In conclusion, the research reveals a theory-practice disconnect in the transfer of theoretical knowledge acquired at the faculty to the field. This disconnect between theory and practice stems from the weakness of academic guidance in the field, the difficulties students face in acquiring practical skills, and the problems they experience with gaining professional acceptance in the school environment. In this regard, to improve the quality of teacher education programs, it is essential to strengthen stakeholder collaboration between the faculty and the school, and to structure the content of pedagogical formation courses to be more practice-oriented.