Çocukluk çağı obezitesi ile ağız diş sağlığı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
The evaluation of the relationship between childhood obesity and oral-dental health
  1. Tez No: 445442
  2. Yazar: ESİN EKİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ENES ODABAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışmasında çocukluk çağı obezitesi ile ağız diş sağlığı arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı'na başvuran 5 ve 12 yaşlarındaki çocuk hastalar üzerinden yürütülmüştür. Çalışmada 5 yaş grubunda 163 ve 12 yaş grubunda 273 olmak üzere toplamda 439 hasta değerlendirilmiştir. Zihinsel bir engeli veya nöromüsküler sistemi etkileyecek herhangi bir rahatsızlığı, sistemik hastalığı, beslenme bozukluğu olan veya tükürük akışını etkileyebilecek ilaçlar kullanan çocuklar çalışma dışında bırakılmıştır. Hastaların kilo ve boy ölçümleri yapılarak, beden kitle indeksleri belirlenmiş ve Dünya Sağlık Örgütü kriterleri baz alınarak kilo grubu sınıflandırmaları yapılmıştır. Çocukluk çağı obezitesi ile ağız diş sağlığı arasındaki ilişki, DMFT/dmft indeksi, BEWE erozyon skalası, maksimum periodontal indeks, CRT bakteri kitleri kullanılarak incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda 5 yaş grubunda her iki cinsiyetten toplam 103 çocuk normal kilo ve 63 çocuk obez/FK grubunda, 12 yaş grubunda her iki cinsiyetten toplam 176 çocuk normal kilo ve 97 çocuk obez/FK grubunda bulunmuştur. 5 ve 12 yaş gruplarında normal kilo ve obez/FK grupları arasında erozyon, S. mutans-laktobasil yoğunluğu ve maksimum CPI değerleri açısından anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis was to evaluate the relationship between childhood obesity and oral-dental health. This thesis study was carried out on 5 and 12 year-old patients who visited Gazi University Faculty of Dentistry for their dental treatments. Children who have mental disability, neuromuscular illness, systemic illness, eating disorders or who use saliva flow affecting drugs were excluded from the study. Totally 439 patients were examined impending 166 in 5 years-old group and 173 in 12 years old group. The weight and height of all patients were measured and body mass index were recorded. The weight status of all patients were classified according to the criteria of World Health Organization. The relationship between childhood obesity and oral-dental health were examined by DMFT/dmft index, BEWE erosion scale, maximum periodontal index and CRT bacterial kits. There were 103 normal weight and 63 obese/ow children in 5 years-old group and 176 normal weight and 97 obese/ow children in 12 years-old group from both sex. In 5 and 12 years-old groups there were no significant difference between erosion, S. mutans- lactobacillus colonization and maximum CPI values (p>0,05).