İskandinav Tanrısı Odin ve diğer mitolojilerdeki karşılıkları
The Norse God Odin and his counterparts in other mythologies
  1. Tez No: 961680
  2. Yazar: ÖMER ŞİMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SİNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Vikingler çok tanrılı pagan bir inanışa sahiptirler. İskandinav Mitolojisi olarak adlandırılan bu inanışta baş tanrı Odin'dir. Odin bütün tanrıların ve insanların babasıdır. İskandinav Mitolojisinde iki tane tanrı panteonu bulunmaktadır. Aesir ve Vanir olarak adlandırılan bu panteonda Aesir Gök Tanrılarından; Vanir Bereket Tanrılarından oluşmaktadır. Bu iki tanrı panteonu ilk başta savaş durumundayken daha sonra karşılıklı esirler verilmesiyle barış yapılmıştır. Baş Tanrı Odin Aesir panteonundandır. İskandinav Mitolojisinde ilk olarak Ginnungagap denilen boşluk ve Ginnungagap'ın kuzeyinde soğuklar ülkesi Niflheim, Güneyinde ise ışık ve sıcaklık ülkesi Muspellheim bulunmaktaydı. Ginnungagap bu ikisinin arasında merkezi oluşturmaktaydı. Güneyden gelen sıcaklıklar kuzeydeki buzları eriterek Ginnungagap'a düşmesine neden oldu. Bunlardan dev Ymir ve inek Audumla ortaya çıkmıştır. Audumla başka bir buz tabakasını yalamaya başlar ve ilk Tanrı olan Buri ortaya çıkar. Buri'nin Borr adında bir oğlu olmuştur. Dev Ymir'de uykuya dalmıştır ve uyku esnasında kendi çocuklarını doğurur. Buz devi olan Bölthorn'nun kızı Bestla Borr ile evlenir ve bu evlilikten Odin, Vili ve Ve doğar. Odin ve kardeşleri daha sonra dev Ymir'i öldürerek dünyayı ve insanları yaratırlar. Odin savaşçı ve büyücü olarak nitelendirilmiştir ayrıca kralların, aristokratların, şeflerin ve şairlerin tanrısı olarak anılmaktadır. İskandinav Mitolojisi diğer mitolojilerden etkilenmiştir. Vikinglerle akraba olan Germenler'de Odin Wodan olarak geçmektedir. Çarşamba, Wodan's Day Odin'in günüdür ve İngilizce'deki Wednesday buradan gelmektedir. Slav mitolojisinde Odin'e karşılık gelen karakter Svarog ve Perun'dur. Yunan mitolojisinde Zeus; Roma mitolojisinde Jupiter; Türk mitolojisinde Ülgen ve diğer pagan mitolojilerdeki baş tanrılar Odin'e karşılık gelmektedir.
Özet (Çeviri)
Vikings have a polytheistic pagan belief. In this belief, called Norse (Scandinavian) Mythology, the chief god is Odin. Odin is the father of all gods and humans. There are two pantheons of gods in Norse Mythology. In this pantheon called Aesir and Vanir, Aesir is one of the Sky Gods; It consists of the Vanir Gods of Fertility. While these two pantheons of gods were at war at first, then peace was achieved by giving each other prisoners. Chief God Odin is from the Aesir pantheon. In Norse Mythology, first there was the void called Ginnungagap, and Niflheim, the land of cold, in the north of Ginnungagap, and Muspellheim, the land of light and warmth, in the south. Ginnungagap was the center between the two. Heat from the south melted the ice in the north, causing it to fall on Ginnungagap. From these came the giant Ymir and the cow Audumla. Audumla starts licking another layer of ice and Buri, the first God, appears. Buri had a son named Borr. The giant has fallen asleep on Ymir, and during his sleep gives birth to his own children. Bestla, the daughter of the ice giant Bölthorn, marries Borr, and Odin, Vili and Ve are born from this marriage. Odin and his brothers then slay the giant Ymir, creating the world and humans. Odin is described as a warrior and sorcerer, and is also referred to as the god of kings, aristocrats, chiefs and poets. Norse Mythology was influenced by other mythologies. Odin is mentioned as Wodan in the Germans, who are related to the Vikings. Wednesday is Wodan's Day Odin's day, which is where the English word Wednesday comes from. The characters corresponding to Odin in Slavic mythology are Svarog and Perun. Zeus in Greek mythology; Jupiter in Roman mythology; Ülgen in Turkish mythology and the chief gods in other pagan mythologies correspond to Odin.