İşletmelerde uygulanan liderlik tarzlarının inovasyon üzerindeki etkisi: Şanlıurfa ilinde bir uygulama
The effect of leadership styles applied in businesses on innovation: An application in Şanlıurfa province
- Tez No: 961687
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN NUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Şanlıurfa ilinde hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde görev yapan çalışanların algıladıkları liderlik tarzlarının inovasyon düzeyleri üzerindeki etkisini analiz etmektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise katılımcıların demografik özellikleri (cinsiyet, medeni durum ve yaş) doğrultusunda, liderlik tarzı algıları ve inovasyon düzeylerinde anlamlı farklılıkların bulunup bulunmadığını ortaya koymaktır. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli çerçevesinde desenlenmiş olup örneklem grubunu, kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenen ve hizmet sektöründe çalışan toplam 406 birey oluşturmaktadır. Veriler, hem çevrim içi (online) hem de yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler, SPSS 27 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçeklerin iç tutarlılığı, Cronbach Alfa katsayısı ile test edilmiş ve kullanılan ölçüm araçlarının yüksek düzeyde güvenilir olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, veri setinin normalliğini değerlendirmek amacıyla çarpıklık (skewness) ve basıklık (kurtosis) değerleri incelenmiş ve verilerin normal dağılıma uygunluk gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmanın temel sorularını yanıtlamak amacıyla yapılan doğrusal regresyon analizi sonuçlarına göre çalışanların algıladıkları liderlik tarzlarının; katılımcı, destekleyici ve araçsal liderliğin, inovasyon üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve pozitif yönde etkili olduğu ortaya konulmuştur. Bunun yanı sıra, demografik değişkenlere bağlı olarak farklılıkların analizinde kullanılan Bağımsız Örneklem t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) sonuçlarına göre cinsiyet değişkeni açısından liderlik tarzı algıları ve inovasyon düzeylerinde anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Ancak, medeni durum ve yaş grupları açısından bazı değişkenlerde kısmen anlamlı farklılıklar tespit
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze the effect of leadership styles perceived by employees working in businesses operating in the service sector in Şanlıurfa province on innovation levels. Another purpose of the study is to reveal whether there are significant differences in leadership style perceptions and innovation levels in terms of demographic characteristics (gender, marital status and age) of the participants. The study was designed within the framework of the screening model, one of the quantitative research methods, and the sample group consists of a total of 406 individuals working in the service sector, determined by the convenience sampling method. Data were collected through both online and face-to-face survey methods. The obtained data were analyzed using the SPSS 27 package program. The internal consistency of the scales was tested with Cronbach's Alpha coefficient and it was determined that the measurement tools used were highly reliable. In addition, skewness and kurtosis values were examined in order to evaluate the normality of the data set and it was determined that the data were in compliance with the normal distribution. According to the results of linear regression analysis conducted to answer the basic questions of the research, it was revealed that the leadership styles perceived by the employees, participative and supportive instrumental leadership, had a statistically significant and positive effect on innovation levels. In addition, according to the results of Independent Sample t-test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) used in the analysis of differences depending on demographic variables, no significant difference was found in leadership style perceptions and innovation levels in terms of gender variable. However, partially significant differences were found in some variables in terms of marital status and age groups.