Günümüz Şîa Tefsir anlayışında Kur'ân kıssalarına bakış (Muhammed Hüseyin Tabâtabâî örneği)
A look at the Qur'anic stories in today's Shia understanding of tafsir (The example of Muhammad Hussein Tabatabai)
- Tez No: 961686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BIYIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Kur'ân-ı Kerimde kıssalar önemli bir yer kapsamaktadır. Bunun sebebi kıssaların insanların hayatlarını şekillendirecek örnekler olmasıdır. Bu çalışmada bir Şîa tefsirinin kıssalara yaklaşımı ele alınmıştır. Tezimizde özel olarak Muhammed Hüseyin Tabâtabâî'nin el-Mîzân fî Tefsiri'l-Kur'ân isimli eserinden yola çıkarak günümüz Şîa Tefsirinde kıssalara yaklaşım konusu işlenmiştir. Tabâtabâî, Şiî mezhebinin İmâmiyye kolundan usûlî yönteme mensup bir alimdir. Bu doğrultuda başta el-Mizân olmak üzere birçok tefsir kaynağı incelenmiştir. Giriş kısmında, çalışmanın konusu, önemi, kapsamı ve yöntemine değinilmiştir. Birinci bölümde Tabâtabâî'nin hayatı, hocaları, öğrencileri ve eserlerine yer verilmiştir. Kıssanın kavramsal olarak izahı yapılmış ve Şîa'nın kıssalara yaklaşımı işlenmeye çalışılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde el-Mîzân isimli eser özelinde Muhammed Hüseyin Tabâtabâî'nin kıssalara yaklaşımı ele alınmıştır. Kıssaları tefsir ederken mezhepsel düşüncesini sınırladığı ve olabildiğince objektif bir tavır ortaya koymaya çalıştığı saptanmıştır. Buna rağmen bazen mezhepsel çıkarımlar ortaya koyduğu ve kıssalarda geçen olaylarla düşünce sistemi arasında bağ kurmaya çalıştığı da görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Stories/kisas occupy an important place in the Quran. The reason for this is that stories are examples that will shape people's lives. This study examines the approach of a Shia commentary to stories. Our thesis specifically addresses the approach to stories in today's Shia commentary based on Muhammad Husayn Tabataba'i's work called al-Mizan fî Tafsiri'l-Qur'an. Tabataba'i is a scholar of the Usul method from the Imamiyya branch of the Shia sect. In this context, many sources of commentary, especially al-Mizan, have been examined. The introduction addresses the subject, importance, scope and method of the study. The first section includes Tabataba'i's life, teachers, students and works. The conceptual explanation of the story is provided and the Shia approach to stories is attempted to be addressed. In the second part of the study, Muhammad Husayn Tabātabaī's approach to stories was discussed, specifically in the work called al-Mīzān. It was determined that he limited his sectarian thought while interpreting the stories and tried to present an objective attitude as much as possible. Despite this, it was seen that he put forward sectarian inferences when necessary and tried to establish a connection between the events in the stories and his system of thought.