Okul öncesi çocuk kitaplarında korku duygusu
The sense of fear in preschool children's books
- Tez No: 961691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ÇELİK KORAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, okul öncesi dönemde, çocukların duygusal gelişiminde çocuk kitaplarının nasıl bir rol oynadığı ve özellikle“korku”duygusunun bu kitaplarda nasıl işlendiği incelemektedir. 3-6 yaş arası çocukların duygularla baş etme becerilerinin geliştiği bu dönemde, kitapların duygusal farkındalık kazandırma aracı olarak kullanılması kritik bir öneme sahiptir. Çalışmada temel duygu kuramları özetlenmiş, özellikle Plutchik'in sekiz temel duygusuna odaklanılmış ve bu duygular içinde korkunun okul öncesi çocuklarda en yaygın yaşanan duygu olduğu vurgulanmıştır. Araştırmada seçilen çocuk kitaplarında korku duygusunun hangi dilsel ifadelerle sunulduğu, bu korkuların nedenleri, karakterlerdeki etkileri ve çocuklara bu korkularla baş etme becerilerinin nasıl kazandırıldığı analiz edilmiştir. Korkuyla başa çıkma stratejileri olarak sistematik duyarsızlaştırma, cesaretlendirme, doğru bilgi aktarımı, oyun-hikâye kullanımı ve ödüllendirme yöntemleri detaylandırılmıştır. Tez sonucunda, çocuk kitaplarının sadece bilişsel değil duygusal gelişim için de etkili bir araç olduğu, korku gibi olumsuz duyguların kitaplar aracılığıyla dönüştürülerek çocuklara güven ve cesaret kazandırılabileceği ortaya konmuştur. Bu bağlamda, çalışma hem akademik alanyazın hem de ebeveyn, eğitimci ve yazarlar için uygulamaya dönük önemli katkılar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the role of children's books in the emotional development of children during the preschool period, with a particular focus on how the emotion of“fear”is presented in these books. During this critical phase, when children aged 3 to 6 begin to develop coping skills with emotions, books play an essential role in fostering emotional awareness. The study summarizes fundamental emotion theories, placing emphasis on Plutchik's eight basic emotions, and highlights that fear is one of the most frequently experienced emotions in preschool children. The selected children's books were analyzed in terms of the linguistic expressions used to convey fear, the underlying causes of these fears, their effects on the characters, and how children are taught to cope with them. Coping strategies such as systematic desensitization, encouragement, accurate information delivery, the use of games and storytelling, and reward systems are elaborated. The findings reveal that children's books serve as effective tools not only for cognitive development but also for emotional growth. Negative emotions like fear can be transformed through stories, helping children gain confidence and courage. In this context, the study offers significant contributions to both academic literature and practical applications for parents, educators, and authors.