Polikistik over sendromu tanılı infertil kadın hastalarda; klomifen sitrat ve klomifen sitrat+ gonadotropin ardışık tedavi protokolleri ile ovulasyon indüksiyonu ve ıuı tedavisinin sonuçlarının karşılaştırılması
Comparing ovulation induction and iui treatment results by using clomiphene citrate and clomiphene citrate+gonadotropin consecutive treatment protocols in infertile women who have polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 961700
  2. Yazar: ÜMRAN KILINÇDEMİR TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANJU PEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
AMAÇ: Bu çalışmadaki amaç; PKOS nedeniyle infertilite/ subfertilite şikayeti olan kadınlarda klomifen sitrat ve klomifen sitrat + gonadotropin ardışık tedavi protokolleri ile gerçekleştirilen ovulasyon indüksiyonu ve IUI tedavilerinin sonuçlarının gebelik oranı , siklus iptal oranı , OHSS gelişme riski , kullanılan ilaç dozları ve günlerinin karşılaştırılması planlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEMLER: 2012-2016 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi infertilite polikliniğine başvuran hastalar retrospektif incelenmiştir. PKOS tanılı infertil hastalar arasından 1. grup olarak klomifen sitrat ile ovulasyon indüksiyonu yapılan ve 2. ve 3. grup olarak daha önce klomifen sitrat ile ovulasyon indüksiyonu yapılmış, tekrarlayan siklus denemelerinde ovulasyon sağlanamamış veya ovulasyon sağlanmış fakat gebelik elde edilememiş olan PKOS hastalarından , klomifen sitrat + gonadotropin birlikte kullanılarak ovulasyon indüksiyonu alan hastalardan randomize seçilim yapılarak 3 grup, toplam 120 hasta belirlenerek dosyaları incelenmiştir. BULGULAR: Çalışmaya alınan 120 hasta ovulasyon indüksiyonunda kullanılan ilaçların kullanım şekline göre 3 gruba ayrılmıştır. Birinci gruba uyan 45 hasta çalışmaya dahil edildi. Bunlardan 16 tanesi tedavi sonrası folikül gelişimi olmaması nedeniyle siklus iptal edildi . Bu 16 hastanın, 7 tanesinde folllikül çapı 11-13 mm arasına kadar gelişimi olup dominant folikül seçilimi olmuş, fakat 15 mm folikül çapına ulaşamamıştır. Kalan 9 siklusu iptal edilen hastada hiç dominant folikül seçilimi olmamıştır. 3 ve üzeri folikül gelişimi nedeniyle siklus iptal edilen hasta olmamıştır. İkinci gruba uyan 38 hasta çalışmaya dahil edildi. Bunlardan 6 tanesi tedavi sonrası folikül gelişimi olmaması nedeniyle siklus iptal edilmiştir . 4 tanesi üç veya üzeri folikül gelişimi olması nedeniyle siklus iptal edilmiştir. Üçüncü gruba uyan 39 hasta çalışmaya dahil edildi. 2 hasta yüksek doz (200 mg/gün) klomifen sitrat uygulanmasına rağmen folikül seçilimi olmaması nedeniyle gonadotropin uygulanamayarak siklus iptal edilmistir. Kalan 37 hastanın 2 tanesi tedavi sonrası folikül gelişimi olmaması nedeniyle siklus iptal edildi . 1 tanesi üç veya üzeri folikül gelişimi olması nedeniyle siklus iptal edildi. Her üç grup içerisinde devam eden gebelik oranları arasında fark bulunamamıştır . SONUÇLAR: Sadece klomifen sitrat ile ovulasyon indüksiyonu başarısız olan PKOS hastalarında , ikinci basamak ekzojen gonadotropin tedavisinin alternatifi olarak; klomifen sitrat ile ekzojen gonadotropin ilaçları kombine edilerek aynı siklusta kullanılabilir . Daha az gonadotropin uygulanarak maliyet düşürülebilir, hasta uyumu sağlanabilir. Ayrıca klomifen sitrat tedavisinin son günü, hemen ekzojen gonadotropin tedaviye eklemek yerine dominant folikül seçilimi beklenebilir. Böylece kontrollü folikül gelişimi sağlanarak, siklus iptal oranları düşürülebilir ve OHSS riski azaltılabilir. Bu daha az gonadotropin uygulama günü sağlamakta ve daha az gonadotropin dozu ile ovulasyon indüksiyonu başarı ile sağlanabilmektedir. ANAHTAR KELİMELER: ovulasyon indüksiyonu , gonadotropin , klomifen sitrat , IUI , PKOS , infertilite
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The purpose of this study investigating which treatment procedure is better for infertile or subfertile PCOS women ; evaluating whether or not different treatment protocols change fertility rate, cycle cancellation rate, OHSS development risk, comparing medication regimens of ovulation induction and IUI treatment protocols which consist of clomiphene citrate and clomiphene citrate and gonadotropin consecutive treatment regimens. MATERIALS AND METHODS: This retrospective study included three groups,120 patients with infertile PCOS women who were treated in Marmara University Medical Faculty infertility clinics during 4 years time between 2012-2016. Patients in first group were given ovulation induction with clomiphene citrate . Second and third groups were given clomiphene citrate induction as the first line of treatment , but it ended up with no ovulation or with no pregnacy in repetitive cycle trials later. These randomise selected two groups received ovulation induction with clomiphene citrate and gonadotropin . RESULTS: Forty five patients were included in first group . Cycles were cancelled due to lack of maturity of follicules in 16 of them after treatment. Follicules grew till 11-13 mm in 7 of 16 and dominant follicule was selected but these follicules could not reach 15 mm diameter . There were no dominant follicule selection in other 9 patients. None of these patients had 3 or more follicule growth. 38 patients were included in second group. Cycles were cancelled due to lack of maturity of follicules in 6 of them and 3 or more follicules growth in 4 of them . 39 patients were included in third group. Cycles were cancelled due to lack of maturity of follicules in 2 of them , not having follicule selection despite receiving high dose clomiphene citrate (200 mg/gün) in 2 of them and 3 or more follicules growth in 1 of them. There were no significant differences in terms of continuing pregnancy between these three groups. CONCLUSION: Clomiphene citrate combined exogenous gonadotropin drugs can be used in the same cycle in PCOS patients whom ovulation induction therapy was a failure as the second line of treatment instead of exogenous gonadotropin treatment . Costs can be reduced using less gonadotropin and compliance of patients increases. Dominant follicule selection can be waited instead of immediately adding exogenous gonadotropin treatment in the last day of clomiphene citrate treatment. Thus cycle cancellation rate and OHSS risk can be reduced by providing controlled follicule growth. This will provide less gonadotropin therapy days and ovulation induction can be provided with success by taking less amount of gonadotropins. KEYWORDS : ovulation induction , gonadotropin , clomiphene citrate , IUI , PCOS , infertility