Exploring trajectories and predictors of perceived session speed in psychodynamic psychotherapy: A multilevel analysis of client and therapist perspectives
Psikodinamik psikoterapide algılanan seans hızının seyri ve yordayıcılarının incelenmesi: Danışan ve terapist perspektiflerinden çok düzeyli bir analiz
- Tez No: 961711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV ÇAVDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, psikodinamik psikoterapi sürecinde hem danışanların hem de terapistlerin seansların hızını nasıl algıladıklarını, bu algıların zaman içinde nasıl değiştiğini ve hangi faktörlerden etkilendiğini incelemiştir. Çok düzeyli modelleme kullanılarak, 71 danışan ve 21 terapist ile gerçekleştirilen 1640 seanstan elde edilen veriler, danışan, terapist ve seans düzeylerinde seyrin ve yordayıcıların incelenmesi amacıyla analiz edilmiştir. Danışanların seans hızı algısı zaman içinde U şeklinde bir seyir izlemiştir: sürecin başında hızlı, ortasında daha yavaş ve sonunda yeniden hızlı olarak deneyimlenmiştir. Terapistler ise iki farklı desen sergilemiştir: bir grup ters çan eğrisi (U-şekilli) bir seyir izlerken, diğer grup çan eğrisi şeklinde bir desen göstermiştir. Bireysel düzeyde, danışanların yaşı, cinsiyeti, tanı türü, başvuru nedeni ve tedavi öncesi semptom düzeyleri anlamlı bir etki göstermemiştir. Benzer şekilde, terapist düzeyinde sabit değişkenlerin çoğu etkisiz bulunmuş; yalnızca bazı tedavi öncesi semptomların süreçle etkileşim halinde anlamlı etkileri tespit edilmiştir. Seans düzeyinde, danışanlar pozitif duygular bildirdiğinde seanslar daha hızlı deneyimlenmiş; negatif ya da aversif duygular bildirildiğinde ise daha yavaş algılanmıştır. Terapistler için rahatlama ve şaşkınlık duyguları daha hızlı geçen seanslarla ilişkiliyken, öfke daha yavaş bir zaman algısıyla ilişkilendirilmiştir. Ayrıca, danışanın ifade ettiği üzüntü duygusu da terapistin seansı daha hızlı algılamasıyla ilişkilendirilmiştir. Son olarak, aynı seansta terapist ve danışan genellikle benzer seans hızı algıları bildirmiş olsalar da, terapistin bir önceki seansa dair algısı danışanın bir sonraki seans algısını, ya da tersi yönde, yordamamıştır. Bulgular, zaman algısı ve psikoterapi bağlamında tartışılmış; klinik çıkarımlar ve gelecekteki araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigated how both clients and therapists perceive the speed of therapy sessions in psychodynamic psychotherapy, how these perceptions evolve over time, and which factors influence them. Using multilevel modeling, data from 1640 sessions conducted with 71 clients and 21 therapists were analyzed to explore trajectories and predictors at the client, therapist, and session levels. Clients' perception of session speed followed a U-shaped course: fast at the beginning, slower in the middle, and fast again towards the end. Therapists showed two distinct patterns: one group followed a reverse bell (U-shaped) curve, while the other displayed a bell-shaped pattern. At the individual level, clients' age, sex, type of diagnosis, application reason, and pre-treatment symptom levels did not show significant effects. Similarly, at the therapist level, most of the fixed variables were found to have no effect; only some pre-treatment symptoms were found to have significant effects in interaction with the process. At the session level, sessions were experienced as faster when clients reported positive emotions, and slower when they reported negative or aversive feelings. For therapists, feelings of relief and surprise were associated with faster sessions, while anger led to a sense of deceleration. Clients' expressions of sadness were also associated with therapists perceiving the session as faster. Finally, although therapists and clients tended to report similar perceptions of session speed within the same session, the therapist's perception of the previous session did not predict the client's perception in the following session, and vice versa. Findings are discussed in relation to time perception and psychotherapy, with clinical implications and directions for future research.