QR kod tabanlı kişisel koruyucu donanımların elektrik sektöründe iş güvenliğini artırmaya yönelik entegrasyonu
Integration of QR code-based personal protective equipment to improve occupational safety in the electrical sector
  1. Tez No: 961718
  2. Yazar: SERHAT SARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP TEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez, elektrik sektöründe iş güvenliğini artırmak amacıyla kişisel koruyucu donanımların (KKD) QR kod teknolojisi ile entegrasyonunu incelemektedir. İş güvenliği süreçlerinin dijitalleşmesi, özellikle QR kodların kullanımı ile daha etkin, hızlı ve izlenebilir hale gelmektedir. Tezin amacı, QR kodlar aracılığıyla çalışanların KKD kullanımı ile ilgili bilgiye anında erişebilmesini sağlamak, bu sayede iş kazalarını ve tehlikeli durumları azaltmak ve iş güvenliği kültürünü güçlendirmektir. Çalışmalar, endüstriyel sektörde dijitalleşmenin etkileri ve QR kodların iş güvenliği alanındaki rolüne dair sektörel örnekler sunarak, bu teknolojinin potansiyel faydalarını ve karşılaşılan zorlukları ortaya koymaktadır. QR kod tabanlı sistemlerin iş güvenliği süreçlerine entegrasyonu, kullanıcı dostu arayüzlerle çalışanların eğitimini ve bilinçlendirilmesini sağlayarak, ekipmanların etkin kullanımını desteklemektedir. Tezde ayrıca, QR kod teknolojisinin sağladığı avantajlar, eğitim süreçlerine katkıları ve izlenebilirlik gibi unsurlar tartışılmıştır. Sonuç olarak, QR kodların iş güvenliği süreçlerine entegrasyonunun sektörel başarılarını artırabileceği ve bu teknolojinin gelecekteki iş güvenliği uygulamalarında önemli bir rol oynayacağı vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the integration of personal protective equipment (PPE) with QR code technology to enhance workplace safety in the electricity sector. The digitalization of safety processes, particularly the use of QR codes, has made these processes more efficient, faster, and traceable. The aim of the study is to enable workers to instantly access information about PPE usage through QR codes, thereby reducing workplace accidents and hazardous situations while strengthening safety culture. The research presents sectoral examples of the impact of digitalization in the industrial sector and the role of QR codes in workplace safety, highlighting the potential benefits of this technology and the challenges encountered. Furthermore, the integration of QR code-based systems into safety processes supports worker training and awareness through user-friendly interfaces, promoting the proper use of equipment. The thesis discusses the advantages of QR codes, their contribution to training processes, and aspects such as traceability. In conclusion, it emphasizes that the integration of QR codes into safety processes can enhance sectoral success and that this technology will play a crucial role in future workplace safety applications.