Litarenit bünyelerde sementasyon yöntemi ile sırlama ve renk araştırmaları
Glazing and color research on litarenite bodies with cementation method
  1. Tez No: 961729
  2. Yazar: BİLGİ AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ TEMEL KÖSELER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tez çalışmasında araştırma konusu olan kayaç, ilk olarak doğada göründüğü şekliyle üzerinde oluşan yoğun oksitlenme sonucu sararmış rengi ile dikkat çekmiştir. Numune üzerinde yapılan bilimsel analiz sonucuna göre Jeoloji'de“Litarenit”olarak adlandırıldığı ve %50 ile %75 arası kuvars tane içerdiği tespit edilmiştir. Bünyesinde yüksek oranda kuvars bulunması nedeniyle litarenitin, seramik alanında yaygın olarak kullanılan kuvars yerine kullanabilirliğinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmada araştırılan litarenit, Bornova Fliş Zonu olarak ayırtlanan tektonik zonun, Bornova Karmaşığı olarak adlandırılan litodemik kaya biriminin içinde bulunur. Çalışma konusu kayaç örneği İzmir, Balçova yerleşim alanının güneyinden derlenmiştir.“Litarenit Bünyelerde Sementasyon Yöntemi ile Sırlama ve Renk Araştırmaları”başlıklı tez çalışmasında öğütme işlemi ile ince taneli kil haline getirilen kayacın, sementasyon yöntemi uygulanarak bünye ve harman olmak üzere iki farklı şekilde nasıl davrandığı deneylerle incelenerek seramik malzemelerle ilgili yeni sonuçlar ortaya koymak hedeflenmiştir. Çalışmanın sonucunda; litarenitin kuvars gibi ele alınıp bünye ve sementasyon harmanı olarak kullanılabilirliğinin araştırılması ile yeni bir seramik malzeme olarak önerilmesi; harmana eklenen metal oksit ilavesi ile sırları renklendirmesi öngörülmüştür. Deneylerden sağlanan bulgular ışığında, sementasyon yönteminde litarenitin bünye ve sementasyon harmanı olarak kuvars yerine kullanılabileceği, sınırsız sayıda renk ve doku özelliğine sahip yüzeylerin elde edilebileceği sonucuna varılmıştır. Milyonlarca yıllık bir geçmişe sahip olan litarenitin, kendine özgü renk ve doku özelliği ile seramik sanatında önemli bir yere sahip olması dileğimdir.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, the rock that was the subject of research initially drew attention with its yellowish coloration, which resulted from intense oxidation observed in its natural state. Based on scientific analyses conducted on the sample, it was identified in the field of Geology as“Litarenite,”and found to contain between 50% and 75% quartz grains. Due to its high quartz content, the study aims to investigate the potential use of litarenite as an alternative to the widely used quartz in the ceramics industry. The litharenite investigated in the study. It is located in the lithodemic rock unit called Bornova Complex in the tectonic zone distinguished as Bornova Fliche Zone. The rock sample was collected from the south of Balçova settlement area, Izmir. In this thesis titled“Glazing and Color Researches with Cementation Method in Litharenite Bodies”, it is aimed to reveal new results related to ceramic materials by examining the behavior of the rock, which is turned into fine-grained clay by grinding process, in two different ways, namely as a body and blend, by applying cementation method. As a result of the study: litharenite is proposed as a new ceramic material by investigating the use of litharenite as quartz and its usability as a base and cementation blend; it is envisaged to color the glazes with the addition of metal oxide added to the blend. In the light of the findings obtained from the experiments, it was concluded that litharenite can be used instead of quartz as a base and cementation blend in the cementation method, and surfaces with an unlimited number of color and texture properties can be obtained. It is my wish that litharenite, which has a history of billions of years, will have an important place in ceramic art with its unique color and texture properties.