From annihilation to destruction: Russian operational art in Ukraine as a product of the Gewalt-Kapital (2022–2025)
İmhadan yıkıma: Gewalt-Kapital'in bir ürünü olarak Ukrayna'daki Rus operatif sanatı (2022-2025)
- Tez No: 961730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Felsefe, Uluslararası İlişkiler, Economics, Philosophy, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savaş Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Ukrayna'daki Rus operatif sanatına dair analizler, Rusya'nın yeniden işgal girişiminde bu pratiğin ortaya çıkışını değerlendirecek, siyasal ekonomi ve askerî bilimleri bütünleştiren bir kuramdan yoksundur. Bu tez, 2022–2025 dönemindeki Rus operasyonlarını karşılaştırmalı bir vaka metodolojisi yoluyla inceleyerek bir üniter kuram ve analiz üretmeyi amaçlamıştır. Çalışmanın birincil kaynaklarını her iki tarafa ait sosyal medya hesapları, özellikle Telegram ve Twitter verileri oluşturmuştur. Rejim değişikliğine yönelik başarısız bir ani darbeden, 2025 Şubat–Mart aylarında operasyonel bir duraklamayla sonuçlanan on altı ay süren mevzi muharebelerine kadar Rus operasyonları analiz edilmiştir. Siyasal ekonomi ile askerî bilimi, kategori teorisinin sağladığı kavrayışlarla bütünleştiren bu tez, küresel ve Rus siyasal ekonomisinin ve operatif sanatının bir morfizma olarak, hem üreticisi hem de ürünü olduğu Rus operatif sanatını niteliksel olarak incelemiştir. Odak noktası, Çin destekli Rus askerî-Keynesçiliği ile keşif-taarruz (ROS) ve keşif-ateş (RUS) komplekslerinin yeniden yapılandırılması yoluyla, kuvvet derinliği ve ateş manevrasıyla stratejik ve operatif düzeylerde aktif savunma yürütülmesini, yıpratmayı yönetmeyi ve mevzi savaşını sürdürebilmeyi mümkün kılan dönüşümler olmuştur. Sonuç olarak bu tez, çağdaş Rus operatif sanatının, süpermodern savaş olarak adlandırılan 21. yüzyılın sanayi savaşını sürdürebilmek amacıyla, cephe hattında operasyonel verimliliği ve cephe gerisinin (tyl) dönüşümünü esas alan Sovyet kuramının yeniden uyarlanmasına dayandığını ileri sürmektedir.
Özet (Çeviri)
Analyses of the Russian operational art in Ukraine lack an integrated theory of political economy and military sciences to evaluate its debut in Russia's reinvasion of Ukraine. This thesis aimed to produce a unitary theory and analysis, building a comparative case of Russian operations during the 2022–2025 timespan. Primary sources for this were social media accounts from both sides, namely Telegram and Twitter. From the botched coup de grace for regime change at the beginning to the sixteen-month-long positional warfare of the Russian strategic offensive that culminated in the operational pause in February–March 2025, this thesis analyzed Russian operations. Integrating political economy and military science through the insights of category theory, the author qualitatively examined the morphism of global and Russian political economy and military conduct as a producer and product of Russian operational art in Ukraine. Focus was on the China-backed Russian military Keynesianism and reformation of reconnaissance-strike (RUS) and reconnaissance-fire (ROS) complexes to implement manoeuvre by fire and force in depth to conduct active defence at strategic and operational levels to manage attrition and continue positional warfare during and after the Russian offensive campaign in late 2022. As a consequence, this thesis asserted that the contemporary Russian theory and practice of operational art relies on the readaptation of Soviet theory centered around the transformation of the rear (tyl) and operational efficiency at the front to inflict attrition via forms of manoeuvre to sustain what author called supermodern warfare, i.e., 21st-century industrial warfare.