Kişilik tiplerinin takım performansına etkisi
The effect of personality type of team performance
  1. Tez No: 96174
  2. Yazar: İSA ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERMANİ MAVİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU KİŞİLİK TİPLERİNİN TAKIM PERFORMANSINA ETKİSİ İsa ÇAKIR İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Şubat 2000 Danışman: Doç.Dr.Fermani MAVİŞ Dünyada ve Türkiye'de çok sayıda kuruluş, bir çok faaliyetini takımlar aracılığıyla gerçekleştirmektedir. Takımların kullanımı yaygınlaştıkça, takımın ve üyelerinin performansı önem kazanmaktadır. Bu çalışmada,“takım üyelerinin kişilik tiplerinin takım performansına olan etkisi”araştırılmıştır. İlk bölümde; kişilik ve kişilik tipleri konusu ayrıntılı olarak incelenmiştir. İkinci bölümde; takım, takım çeşitleri vb. konular detaylı olarak araştırılmıştır. Üçüncü bölümde; takım performansının ve performans değerlendirmesininin öneminden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde; takım performansına etki eden dört kritik faktöre değinilmiş, özellikle liderlik ve takım liderliği, iletişim ve takımiçi iletişim, takım üyeleri arasındaki uyum ve son olarak da takım heterojenliği üzerinde durulmuştur. Son bölümde, EYAP VİTRA A.Ş. Bozüyük fabrikasında görev yapan takımlardan toplanan veriler değerlendirilmiş, yorumlanmış, toplanan veriler ışığında varılan sonuçlar ve araştırmacının önerileri, okuyucuların dikkatine sunulmuştur. Aym şirket İriiltüründe, benzer görevleri yapan takımların performansları arasındaki farkın, takım üyelerinin kişilik tiplerinden kaynaklandığı tezini test etmek için, iki ayrı kategoride başarılı ve başarısız birer takım belirlenmiş ve aym kategorideki takımlar kendi içinde karşılaştırılmıştır. Sonuçta; takım üyelerinin kişilik tiplerinin, takımiçi iletişimi ve takım uyumunu etkilediği, takım liderinin kişilik tipinin ve takımdaki kişilik tiplerinin oranının takımının performansım etkilediği görülmüştür. Takım çalışmalarım uygulayan ve uygulamayı düşünen kuruluşlara ve yöneticilere takım kuruluşu sırasında, takım liderinin ve takım üyelerin seçiminde kişilik tiplerine dikkat etmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT THE EFFECT OF PERSONALITY TYPE ON TEAM PERFORMANCE Many institutions and companies in the world and in Turkey are realizing most of their activities by means of teams. As the use of teams is becoming widespread, the performance of the team and its members gain importance. This study includes the research that has been carried out on the effect of the personality types of the team members on team performance. The first chapter deals thoroughly with personality and personality types. The second chapter deals with subjects like teams, kinds of teams in detail. The third chapter tells us about the importance of team performance and performance administration. The fourth chapter focuses on four critical factors that have an influence on team performance, especially leadership and team leadership, communication and communication within the team, the adaptation between the team members and team heterogeneity. In the last chapter, the data that has been gathered from the teams working in Eyap Vitra A.Ş. Bozüyük factory has been evaluated, interpreted. The conclusions that has been reached in the light of the collected data plus the suggestions of the researcher have been brought to the attention of the readers. In order to test the theory that the performance difference of the teams carrying out similar duties within the same organisation culture stems from the personality types of the team members. We have determined teams in two categories, a successful team and an unsuccess one, and the teams in the same category have been compared within themselves. The results show us that the personality types of the team members effect the communication within the team and the team harmony, adaptation. The personality types of the team leader and the ratio of personality types within the team effect the team performance. The companies and administrators that implement or plan to implement teamwork are recommented to pay attention to personality types in choosing the team leader and its members while forming a team.