Meslek liseleri ile Anadolu güzel sanatlar liselerinin sanat/grafik eğitiminin incelenmesi
Graphic/art education of investigeting with the tecnical high school and Anadolu fine arts high school
  1. Tez No: 96175
  2. Yazar: SEÇİL KESİCİ ERSEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. F. GONCA İLBEYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU MESLEK LİSELERİ İLE ANADOLU GÜZEL SANATLAR LİSELERİNİN GRAFİK/SANAT EĞİTİMİNİN İNCELENMESİ Seçil (Ersezer) Kesici Resim-Iş Eğitimi Anasanat Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2000 Danışman: Doç. F. Gonca İLBEYİ Bu yüksek lisans tezi; grafik/sanat eğitiminin orta öğretim kurumlarında ne düzeyde olduğunu tesbit etmeye çalışmak amacıyla, benzer iki Milli Eğitim kurumunu kıyaslamayı amaçlamıştır. Genel anlamda bu çalışmayı Türkiye düzeyine yaymak yerine deney bölgesi olarak Eskişehir ili seçilmiştir. Çalışmalar Eskişehir Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi ve Eskişehir Gazi Meslek Lisesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın ortaya çıkmasmdaki gerekçe; lisans düzeyinde eğitim veren fakülte yetenek sınavlarında Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin Meslek Lisesi öğrencilerine göre daha başarılı olmalarından dolayıdır. Gerek anket uygulaması, gerek yönetmelikler, gerekse görüşmeler sonucu sanat eğitimi veren bu iki okulun arasında bariz farklılıklar gözlemlenmektedir. Bu farklılıklar öğrencilerin okullara yerleştirilmesinden, fiziki ortamlara, yönetmeliklere kadar değişik özellikler sergilemektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT GRAPHIC / ART EDUCATION OF INVESTIGETING WITH THE TECHNICAL HIGH SCHOOL AND ANADOLU FINE ARTS HIGH SCHOOL Seçil (Ersezer) Kesici Arts and Crafts Education Anadolu University Graduate School Of Social Sciences, September 2000 Supervisor: Doç. F. Gonca İLBEYİ This thesis is aimed at not only assessing the level of graphic/art education in high school institutions but also comparing two similar state high schools. Rather than extanding this research all around Turkey, Eskişehir has been chosen as the sample region. The research has been conducted in Eskişehir Anadolu Fine Arts and Eskişehir Gazi Technical High School. The necessity for the advent of this research is that the students of Anadolu Fine Arts High School have been more successful than those in technical high school during competence exams of the faculties training in the graduate level. The obvious differences have been observed between these two schools training in fine arts as a consequence of carrying out not only surveys but also interviews and also they differ in administration. These differences vary from accomadating students and physical environments to administration.