Habercilikte dron pilotları deneyimi ile dron teknolojisinin kullanımı: Dron çekimleri göstergebilimsel analiziyle
The use of drone technology in journalism with the experiences of drone pilots: Semiotic analysis of drone footage
  1. Tez No: 961765
  2. Yazar: OZAN EFEOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE KALKAVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gazetecilik mesleği de ilerleme kaydederek, yerden çekilen görsellere ek olarak, İnsansız Hava Aracı (İHA) yardımıyla çekilen fotoğraf ve videolar, haber içeriklerindeki yerini almıştır. Çalışmamız kapsamında, habercilik alanında yeni bir uygulama olan dron teknolojisinin sektöre ve haberciliğe kazanımları incelenmiştir. Bu çalışma, dron teknolojisi ile yapılan çekimlerin habercilikteki önemli konumunu, alanında tecrübeli muhabir ve aynı zamanda haber üretiminde dron kullanan gazetecilerin perspektifinden aktararak, görüntü analizini göstergebilimsel çerçeveden ele alarak, habercilik sektöründe dron kullanım yöntemleri konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu araştırma olgu bilim araştırma deseni ile yürütülmüştür. Bulgular, haber üretiminde gazeteci olarak çalışan 15 dron pilotunun, yarı yapılandırılmış mülakat sorularına verilen cevapların ışığında şekillenmiştir. Bu bağlamda tecrübeli pilotların, deneyimleri derinlemesine incelenmiştir. Çalışmamızdaki içerik analizi,“Etkin İletişimde Dron Kullanımı”ana temasını ve altında“Dron Görsellerinin Habere Katkısı”ile“Dron Kullanım Zorlukları ve Öneriler”alt temalarını oluşturmaktadır. Yapay zekâ kullanımının haberciliğe ve drone görsellerine nasıl katkı sağlayabileceği de çözüm önerilerinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of technology, the profession of journalism has evolved. Alongside visuals captured from the ground, photographs and videos taken using Unmanned Aerial Vehicles (UAVs) have become an integral part of news content. This study examines the benefits of drone technology as a new tool in the field of journalism and its impact on the sector and the profession. This research aims to raise awareness about the use of drones in journalism by highlighting the significant role of drone-based footage from the perspective of experienced reporters and journalists who actively use drones in news production. It also includes a visual analysis within a semiotic framework. The research was conducted using a phenomenological research design and findings were based on responses to semi-structured interview questions posed to 15 drone pilots working as journalists in news production. In this context, the experiences of the expert pilots were examined in depth. The content analysis is structured around the main theme of Effective Communication through Drone Use with two sub-themes: The Contribution of Drone Visuals to News Content and Challenges of Drone Use and Recommendations. Additionally, the study explores the potential contributions of artificial intelligence to journalism and drone imagery within the proposed solutions.