Çalışma hayatının geleceğine yönelik tartışmalar çerçevesinde platform çalışma: İstanbul'da çalışan esnaf kuryeler üzerine bir araştırma
Platform work within the framework of discussions on the future of working life: A research on tradesman couriers working in Istanbul
  1. Tez No: 988800
  2. Yazar: SANİYE KÜÇÜK AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Çalışma hayatında yaşanan dijitalleşme süreci, geleneksel çalışma ilişkilerinin dönüşmesine ve yeni çalışma modellerinin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu çalışma modellerinden biri olan platform çalışma, günümüzde dünyanın çoğu ülkesinde yaygınlaşmaktadır. Türkiye de bu ülkelerden biri olarak dikkat çekmektedir. Çeşitli sınıflandırmalara tabi olan platform çalışmanın Türkiye'de en yaygın temsili konum tabanlı teslimat platformları aracılığıyla yapılmaktadır. Bu noktada esnaf kurye olarak adlandırılan sistem, çalışanlar açısından hem olumlu hem de olumsuz durumlar ortaya çıkarmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, İstanbul'da çalışan esnaf kuryelerin platform çalışmaya ilişkin tutumlarını değerlendirmektir. Bu bağlamda, esnaf kuryelerin platform çalışmaya yönelik tutumlarını ölçmek amacıyla ulusal ve uluslararası literatür taraması yapılarak ölçek geliştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini İstanbul'da çeşitli konum tabanlı teslimat platformlarında çalışan 500 esnaf kurye oluşturmaktadır. Araştırmada katılımcıların yaşı, cinsiyeti, eğitim düzeyi, medeni durumu, iş tecrübesi, günlük ortalama çalışma süresi, aylık net kazancı ve kullandıkları aracın sahibi olma/olmama durumlarına göre ölçek alt boyutlarında analizler yapılmıştır. Cinsiyet, eğitim düzeyi ve aylık net kazanç haricindeki demografik değişkenlerde en az 1 alt boyutta istatistiki açıdan anlamlı farklılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The digitalization of working life is transforming traditional working relationships and giving rise to new working models. Platform work, one of these working models, is currently widespread in many countries worldwide. Turkey stands out as one of these countries. The most common representation of platform work, which is subject to various classifications, in Turkey is done through location-based delivery platforms. In this context, the system known as self-employment (tradesman) couriering creates both positive and negative consequences for employees. The aim of this thesis is to evaluate the attitudes of self-employment couriers working in Istanbul towards platform work. In this context, a scale was developed to measure the attitudes of self-employment couriers towards platform work by reviewing national and international literature. The study sample consists of 500 self-employed couriers working for various location-based delivery platforms in Istanbul. In the study, analyses were conducted on the sub-dimensions of the scale according to the participants' age, gender, education level, marital status, work experience, average daily working hours, monthly net income, and whether or not they owned the vehicle they used. Statistically significant differences were found in at least one sub-dimension of demographic variables, excluding gender, education level, and monthly net earnings.