Analysıs on nanopartıcle enrıched vegetable oıls ın lubrıcatıon as a replacement of mıneral oıls
Nanopartikül ile zenginleştirilmiş bitkisel yağların yağlamada mineral yağların yerine kullanım analizi
- Tez No: 961771
- Danışmanlar: PROF. DR. MELDA ÇARPINLIOĞLU, DOÇ. DR. MAHMUT KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Termodinamik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu tezde, hindistan cevizi, soya fasulyesi, pamuk tohumu, kanola, ayçiçeği, kolza ve hint yağı gibi farklı bitkisel yağ bazlı akışkanlarla zenginleştirilmiş CuO nanoparçacıklı (5–100 nm) nanoyağlayıcılar (NL'ler), mineral, polialfaolefin (PAO) ve motor yağları ile karşılaştırılmıştır. Isıl iletkenlik (k), dinamik viskozite (μ), yoğunluk (ρ), özgül ısı (Cp), Prandtl sayısı (Pr), viskozite indeksi (VI) ve bu parametrelerin bağıl ifadeleri, geçmiş modeller ve korelasyonlar kullanılarak MATLAB yazılımı yardımı ile φ = %0.01–2, T = 293–373 K aralığı için hesaplanmıştır. φ = %2'de, pamuk tohumu yağı bazlı NL'ler en yüksek k (0.1988 W/mK, 373 K'de) ve ρ (1034.7 kg/m³, 298 K'de) değerlerini göstermiştir. Hint yağı ise en yüksek Cp değerini (2478.5 J/kgK, 373 K'de) sergilemiştir. kr, μr, ρr ve Cpr; φ ve T'nin fonksiyonu olarak grafiklendirilmiştir. φ'deki artış, kr, μr, ρr'yi artırırken Cpr'yi azaltmıştır. T'deki değişim, NL'lerin bağıl özelliklerini etkilememiştir. Seçilen yağların VIr = VIr(φ) korelasyonları türetilmiştir. VIr ile Prr arasında doğrusal bir ilişki bulunmamıştır. CuO ilavesi, mineral bazlı NL'ler hariç, VIr 'yi artırmıştır. Baz yağlara kıyasla pamuk tohumu yağının φ = 2.0%'de VIr 'si %4.25 artarken kanola yağının φ=2.0% ve 293 K'de %7.44 arttığı gözlemlenmiştir. Pamuk tohumu yağı bazlı NL, petrol bazlıların alternatifi olacaktır. En yüksek VI 'lı ayçiçek yağı (230.7, φ=2.0%) ise ekonomik ve yaygın bir seçenektir. Bu çalışmadaki bulgular NL'lerin VIr ile Prr 'nin genel fonksiyonel ilişkisinin belirlenmesine yarayacaktır.
Özet (Çeviri)
111 pages In this thesis, CuO nanoparticles (NPs) (5-100 nm) enriched nanolubricants (NLs) with different base fluids of vegetable oils including coconut, soybean, cottonseed, canola, sunflower, rapeseed and jatropha are considered in comparison with mineral, polyalphaolefin (PAO) and engine oils. Thermal conductivity (k), dynamic viscosity (μ), density (ρ), specific heat (Cp), Prandtl number (Pr), viscosity index (VI) and relative expressions of these parameters were calculated using previous models and correlations for φ = 0.01–2% and T = 293–373 K via MATLAB. The highest k (0.1988 W/mK at 373 K) and ρ (1034.7 kg/m³ at 298 K) were obtained with CuO-cottonseed oil NL at φ = 2%. kr, μr, ρr and Cpr were plotted as functions of φ, T. An increase in φ led to increasing kr, μr, ρr and decreasing Cpr. Variation in T had no significant effect on the relative properties of NLs. VIr = VIr(φ) correlations were derived for the oils. No linear relationship was observed between VIr and Prr. CuO addition in the oils improved VIr, except for mineral oil. A 7.44% increase in Prr was observed for canola oil at φ = 2.0% and 293 K, while VIr improved by 4.25% for cottonseed oil at φ = 2.0% compared to base oils. Cottonseed oil NL will be a promising alternative to petroleum based oils. Sunflower oil with the highest VI (230.7 at φ = 2.0%) is also economical and abundant option to enhance lubrication properties. Findings in this study will help the determination of a general functional relationship between VIr and Prr of NLs.