A study on the solvable tidy groups
Çözülebilir düzenli gruplar üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 961770
  2. Yazar: GÜLÇİN ILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UTKU YILMAZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
G bir grup olsun. Eğer, her x∈G için x in G içindeki devreselleştiricisi bir alt grup oluşturuyorsa, G ye bir düzenli grup denir. Derleme niteliğinde olan bu tez çalışmasında, düzenli gruplar üzerinde durulmuştur. Düzenli gruplar üzerine yapılmış olan makalelerdeki bazı teoremler verilmiştir. Bunlardan bazıları bir grubunun düzenli olması için verilen bazı yeterli koşullardır. Örneğin, eğer bir G grubunun tam iki tane asal böleni olan tüm Hall alt grupları düzenli ise G de bir düzenli gruptur. Diğer yandan, tüm Sylow alt grupları düzenli olduğu halde kendisi düzenli olmayan grup örneği de mevcuttur. Bu tez çalışmasında, düzenli gruplarla ilgili teoremlerin ispatlarının daha kolay anlaşılabilmesi için grup teorisiyle ilgili bazı önermeler de ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Let G be a group. If the cyclicizer of every element x∈G forms a subgroup of G, then G is called a tidy group. This thesis is a compilation study focusing on tidy groups. Several theorems from the literature regarding tidy groups are presented. Some of these theorems provide sufficient conditions for a group to be tidy. For example, if all Hall subgroups of a group G, whose orders have exactly two distinct prime divisors, are tidy, then G itself is a tidy group. On the other hand, there exist groups that are not tidy even though all of their Sylow subgroups are tidy. In this thesis, some propositions from group theory are also proved to facilitate understanding the proofs of the theorems related to tidy groups.