Peptid ile zenginleştirilmiş kemik iliği stromal kök hücrelerinden elde edilen ekstraselüler veziküllerin karakterizasyonları
Characterization of extracellular vesicles derived from peptide-enriched bone marrow stromal stem cells
  1. Tez No: 980796
  2. Yazar: SİBEL ALKAN TAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZAN ÖZDAL KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Bilim ve Teknoloji, Biology, Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Günümüzde rejeneratif tıpta giderek önem kazanan ekstraselüler veziküller (EV) hücreler arası iletişimi düzenleyen nano boyutlu veziküller olarak tanımlanmaktadır. Neredeyse her hücre tipinden salınan ekstraselüler veziküller biyoterapötik, immünmodülatör, antiinflamatuvar ve rejeneratif özellikleriyle dikkat çekmektedirler. Bu tez çalışmasında, sıçan kemik iliği stromal kök hücrelerinden elde edilen ekstraselüler veziküllerin karakterizasyonu ve peptid ile zenginleştirilmesi incelenmiştir. Çalışmada sıçan kemik iliğinden önce kemik iliği stromal kök hücreleri (KİSKH), daha sonra da bu kök hücrelerden ekstraselüler veziküller elde edilip karakterizasyonları yapıldı. KİSKH'lerin yüzey belirteçleri akış sitometrisi yöntemiyle incelendi. 7., 14. ve 21. günlerde kondroblasta ve osteoblasta farklılaşma kapasiteleri incelendi. Karakterizasyonu tamamlanan KİSKH'ler kültüre edilerek süpernatantlarından EV'ler, ultrafiltrasyon tekniği ile izole edildi. EV'ler, Bisinkoninik Asit (BCA) protein tayini, Video Drop, Nanoparçacık izleme analizi (NTA) ve taramalı elektron mikroskobu yöntemleri ile karakterize edildi. Ardından EV'ler, BMP-2 peptidi ile zenginleştirildikten sonra protein içeriği ve morfolojik özellikleri incelendi. Sonuçlar, izole edilen KİSKH'lerin ve bu hücrelerden elde edilen EV'lerin analizlerle doğrulandığını ve osteogenez ve anjiyogenez gibi birçok biyolojik süreci etkileyebilecek moleküler içeriklere sahip olduğunu göstermektedir. Peptid zenginleştirmesi, EV'lerin farklılaştırmayı artırıcı yönde etkiler oluşturduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuçlar, KİSKH-EV'lerin gelecekteki uygulamalarda hücre dışı tedavi aracı olarak kullanılabileceğini işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Extracellular vesicles (EVs) which are gaining increasing importance in regenerative medicine, are defined as nanosized vesicles that regulate intercellular communication. Released from nearly every cell type, EVs are notable for their biotherapeutic, immunomodulatory, anti-inflammatory, and regenerative properties. This thesis examines the characterization and peptide enrichment of EVs derived from rat bone marrow stromal stem cells. In the study, bone marrow stromal stem cells (BMSCs) were first isolated from the rat bone marrow, and then EVs from these stem cells were obtained and their characterization was done. Surface markers of BMSCs were analyzed using flow cytometry. Chondroblast and osteoblast differentiation capacities were examined on days 7th, 14th, and 2th characterized BMSCs were cultured, and EVs were isolated from their supernatants using ultrafiltration. EVs were characterized using Bicinchoninic Acid (BCA) protein assay, Video Drop, Nanoparticle Tracking Analysis (NTA), and Scanning Electron Microscopy. Subsequently, EVs were enriched with BMP-2 peptide and then examined for protein content and morphological characteristics. The results confirm the analyses and demonstrate that isolated BMSCs and EVs derived from these cells possess molecular components that can influence numerous biological processes such as osteogenesis and angiogenesis. Peptide enrichment reveals that the EVs exert differentiation-enhancing effects. These results suggest that BMSC-EVs could be used as an extracellular therapeutic agent in future applications.