Sağlık kuruluşlarındaki atık yönetiminin değerlendirilmesi: Meta analiz çalışması
Evaluation of waste management in healthcare facilities: A meta-analysis study
- Tez No: 961773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYHAN BİLİR GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki sağlık çalışanlarının tıbbi atık yönetimi konusundaki bilgi, farkındalık ve uygulama düzeylerini meta analiz yöntemiyle değerlendirmek ve mevcut eksiklikleri sistematik olarak ortaya koymaktır. 2019–2023 yılları arasında yayımlanan ve sağlık çalışanları üzerine yapılmış toplam 8 çalışma meta analiz yöntemi ile incelenmiştir. Random Effects (rastgele etkiler) modeli kullanılarak analiz yapılmış; heterojenlik ve yayın yanlılığı testleri uygulanmıştır. Analize dahil edilen çalışmalarda, sağlık çalışanlarının bilgi düzeyleri ve uygulamaları arasında anlamlı heterojenlik (I²>%75) tespit edilmiştir. Funnel plot analizi ve Egger-Begg testleri sonucunda yayın yanlılığı bulunmadığı görülmüştür. Türkiye'de sağlık çalışanlarının tıbbi atık yönetimi konusundaki bilgi düzeylerinde bölgesel farklılıklar ve genel olarak yetersizlikler olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, eğitim ve denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi önerilmektedir. Sonuç olarak, tıbbi atık yönetimi, çevresel etkilerin azaltılması ve toplum sağlığının korunması için önemli bir süreçtir. Sağlık kuruluşlarında atık yönetiminin etkili bir şekilde uygulanması, çevresel ve sosyal faydalar sağlayabilir. Literatürdeki çalışmaların meta analiz yöntemiyle değerlendirilmesi, tıbbi atık yönetimi politikalarının geliştirilmesine ve uygulanmasına katkı sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the knowledge, awareness, and practice levels of healthcare workers in Turkey regarding medical waste management through a meta analysis method and to systematically identify existing deficiencies. A total of 8 studies conducted on healthcare workers and published between 2019 and 2023 were examined using the meta analysis method. The Random Effects model was employed for the analysis, and heterogeneity and publication bias tests were performed. A significant level of heterogeneity (I² > 75%) was detected among the studies in terms of healthcare workers' knowledge and practice levels. Funnel plot analysis and Egger-Begg tests indicated no publication bias. The findings revealed regional disparities and a general insufficiency in the knowledge levels of healthcare workers in Turkey concerning medical waste management. Accordingly, it is recommended to strengthen training and monitoring mechanisms. In conclusion, medical waste management is a critical process for minimizing environmental impacts and protecting public health. Effective implementation of waste management in healthcare institutions can generate environmental and social benefits. Evaluating studies in the literature through meta-analysis may contribute to the development and implementation of medical waste management policies.