Kamu güvenliği ve politikaları açısından bireysel ve toplumsal şiddetin etkileri
The effects of individual and social violence in terms of public security and policies
  1. Tez No: 961774
  2. Yazar: HAYRİYE CANBAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTAN BEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kamu güvenliği, bireylerin ve toplumların huzur içinde yaşamasını sağlayan temel bir unsurdur. Bu bağlamda, bireysel ve toplumsal şiddet, kamu güvenliğini tehdit eden önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bireysel şiddet, genellikle bir bireyin diğerine karşı gerçekleştirdiği fiziksel veya psikolojik zarar verici eylemleri kapsamaktadır. Bu tür şiddet, kurbanlarda travma, korku ve güvensizlik duyguları yaratmakta ve toplumda da benzer hissiyatların yayılmasına neden olmaktadır. Toplumsal şiddet ise etnik çatışmalar, terör saldırıları ve kitlesel protestolar gibi daha geniş çaplı ve kolektif eylemleri içermektedir. Toplumsal şiddet, kamu düzenini doğrudan etkileyerek toplumsal barışı ve istikrarı bozmaktadır, ayrıca ekonomik kayıplara ve sosyal parçalanmaya yol açmaktadır. Her iki şiddet türü de kamu güvenliği politikalarının şekillendirilmesinde belirleyici rol oynamaktadır. Bireysel şiddete karşı alınacak önlemler, genellikle eğitim, farkındalık kampanyaları ve sosyal destek sistemlerinin güçlendirilmesini gerektirmektedir. Toplumsal şiddetin önlenmesi için ise daha kapsamlı stratejiler gerekmekte olup; bu stratejiler çoğunlukla toplumsal anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesini, adaletin sağlanmasını ve sosyal adaletin teşvik edilmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Public security is a fundamental element that ensures individuals and communities can live in peace. In this context, both individual and collective violence are among the key factors that threaten public safety. Individual violence typically involves physical or psychological harm inflicted by one person onto another. Such acts can result in trauma, fear, and a sense of insecurity in victims, and may also lead to the proliferation of similar feelings throughout society. Collective violence, on the other hand, encompasses larger-scale and organized actions such as ethnic conflicts, terrorist attacks, and mass protests. This form of violence can directly disrupt public order, undermine social peace and stability, and result in economic losses and social fragmentation. Both types of violence play a decisive role in shaping public safety policies. Measures to prevent individual violence generally require education, awareness campaigns, and the strengthening of social support systems. In contrast, preventing collective violence necessitates more comprehensive strategies, often involving the peaceful resolution of social conflicts, the provision of justice, and the promotion of social equity.