Heykel sanatında temsili anlatım
Representational expression in sculpture
- Tez No: 961777
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Heykeller, tarihsel süreç içerisinde gerçeklik algısını temsili anlatım yöntemi ile yansıtmıştır. Heykel sanatı kapsamında temsili anlatıma dayalı çeşitli biçimsel ve kuramsal teoriler yöntemsel olarak sanat tarihi literatürü çerçevesinde ele alınmıştır. Heykel sanatı, uygulamaları ve sanat kuramı olarak geçmişten günümüze kadar elde edilen veriler ışığında çeşitli dönem ve fikirlere ait biçim, üslup ve akımların incelenmesi, çalışmanın tarihsel ve felsefi bağlamda alt yapısının oluşturulması aynı zamanda örnek eserler ile birbirlerini destekleyecek şekilde ilerlemiştir. Farklı bakış açıları ile anlatımın zenginleştirilmesi hedeflenmiş, temsil kavramını kuramsal olarak ilk inceleyen filozoflar ve çağdaş düşünürler ile sentezlenen kuramsal veriler bir ifade aracı olarak temsilin önemini göstermiştir. İlkel halkların öncelikli olarak ele alınması modernizm öncesi sanatın geleneksel tavrı ile modernizm sonrası yaklaşımın değişken yapısı temsili anlatımın çeşitliliğini göstermiştir. Temsili anlatımın, heykel sanatının bilinen ilk örneklerinden beri var olduğu, temsil işlevinin doğayı yorumlamak, anlamlandırmak için kullanıldığı ve bundan dolayı soyut düşünebilme yeteneği ile toplumların inançlarına göre farklılıklar gösteren imgesel olguların somut bir dil ile ifade edilmesi insan ve sanat ilişkisini göstermiştir. Heykel santında her türlü biçimin, formun ve kavramın temsili anlatıma bağlı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sculptures have reflected the perception of reality through the representational narrative method throughout history. Various formal and theoretical theories based on representational narrative within the scope of sculpture art have been methodically addressed within the framework of art history literature. In light of the data obtained from the past to the present as sculpture art, its applications and art theory, the examination of forms, styles and movements belonging to various periods and ideas, the establishment of the historical and philosophical substructure of the study, and also the support of each other with sample works have progressed. It was aimed to enrich the narrative with different perspectives, the theoretical data synthesized with the philosophers who first examined the concept of representation theoretically and contemporary thinkers have shown the importance of representation as a means of expression. The priority given to primitive peoples, the traditional attitude of pre-modern art and the variable structure of the post-modern approach have shown the diversity of representational narrative. The fact that representational narrative has existed since the first known examples of sculpture art, the representational function has been used to interpret and make sense of nature, and therefore the ability to think abstractly and the expression of imaginary phenomena that differ according to the beliefs of societies with a concrete language have shown the relationship between man and art. It has been determined that every form, shape and concept in sculpture is dependent on representational expression.