Yerel yönetimlerde atıkların geri kazanımında teşvik ödül sistemi uygulaması: Fatih Belediyesi örneği
Incentive reward system application for waste recovery in local governments: The case of fatih Municipality
- Tez No: 961791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU KOCA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Dünya genelinde nüfus artışı, hızlı kentleşme ve tüketim alışkanlıklarındaki değişim, atık yönetimini ve çevresel sürdürülebilirliğin ele alınması gereken temel bir küresel sorun haline getirmiştir. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kuruluşlar, Döngüsel Ekonomi ve Sıfır Atık hedefleri doğrultusunda atıkların kaynağında ayrıştırılması ve geri kazanımının artırılması yönünde politika ve stratejiler geliştirmektedir. Türkiye'de de 2017 yılında başlatılan“Sıfır Atık Projesi”ile birlikte, atıkların kontrol altına alınması, çevresel etkilerin azaltılması ve geri dönüşüm oranlarının arttırılması amaçlanmaktadır. Bu süreçte yerel yönetimlere önemli görevler düşmekte, özellikle bireylerin atık yönetimi süreçlerine aktif katılımını teşvik edici politikalar ön plana çıkmaktadır. Bu bağlamda, belediyeler tarafından uygulanan teşvik ve ödül sistemleri, halkın geri kazanım faaliyetlerine katılımını artırma ve çevresel farkındalığı güçlendirme potansiyeli taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, yerel yönetimlerde atıkların geri kazanımına yönelik teşvik ödül sistemi uygulamaları incelenmiş; özel olarak Fatih Belediyesi örneği ele alınmıştır. Tez kapsamında, belediyelerin Sıfır Atık hedeflerine ulaşmasında teşvik mekanizmalarının rolü değerlendirilmiş ve halkın bu tür uygulamalara olan yaklaşımı araştırılmıştır. Fatih Belediyesi'nin yürüttüğü atık getirme merkezleri ve ödül sistemi gibi uygulamalar detaylı şekilde incelenmiş, uygulamanın etkinliği ve sürdürülebilirliği değerlendirilmiştir. Ayrıca, teşvik sistemine katılım sağlayan vatandaşların görüşlerini almak amacıyla 500 kişiyle anket çalışması gerçekleştirilmiştir. Fatih Belediyesine ait 21 atık noktasında yüz yüze gerçekleştirilen anket çalışması 3 farklı bölüm ve toplamda 41 adet sorudan oluşmaktadır. İlk bölüm demografik verileri, ikinci bölüm teşvik sisteminin etkilerinin incelendiği soruları, üçüncü bölüm ise çevre bilincini ölçmeye yönelik soruları kapsamaktadır. Anket sonuçları, vatandaşların geri kazanım uygulamalarına yönelik tutumlarını, farkındalık düzeylerini ve ödül sistemine ilişkin beklentilerini ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, ödül ve teşvik temelli uygulamaların toplumun geri dönüşüm davranışlarını olumlu yönde etkilediğini, ancak uygulamaların sürdürülebilirliği açısından bilinçlendirme ve erişebilirlik gibi faktörlerin kritik rol oynadığını göstermektedir. Bu doğrultuda, yerel yönetimlerin halkla daha etkin iletişim kurarak teşvik sistemlerini yaygınlaştırması ve daha kapsayıcı politikalar geliştirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Global population growth, rapid urbanization, and changing consumption habits have made waste management and environmental sustainability a fundamental global issue that must be addressed. International organizations such as the European Union and the United Nations are developing policies and strategies to increase waste separation at source and recycling in line with Circular Economy and Zero Waste targets. In Turkey, the“Zero Waste Project”launched in 2017 aims to control waste, reduce environmental impacts, and increase recycling rates. Local governments play an important role in this process, with policies that encourage active participation of individuals in waste management processes taking center stage. In this context, incentive and reward systems implemented by municipalities have the potential to increase public participation in recycling activities and strengthen environmental awareness. In this thesis, incentive reward system applications for waste recycling in local governments were examined, with a special focus on the example of Fatih Municipality. Within the scope of the thesis, the role of incentive mechanisms in municipalities' achievement of Zero Waste targets was evaluated, and the public's approach to such practices was investigated. Applications such as waste collection centers and reward systems implemented by Fatih Municipality were examined in detail, and the effectiveness and sustainability of the application were evaluated. In addition, a survey was conducted with 500 people to obtain the opinions of citizens participating in the incentive system. The face-to-face survey, conducted at 21 waste collection points belonging to Fatih Municipality, consisted of three different sections and a total of 41 questions. The first section covered demographic data, the second section included questions examining the effects of the incentive system, and the third section included questions aimed at measuring environmental awareness. The survey results reveal citizens' attitudes toward recycling practices, their awareness levels, and their expectations regarding the reward system. The findings indicate that reward and incentive-based programs positively influence the community's recycling behavior; however, factors such as awareness and accessibility play a critical role in the sustainability of these programs. In this regard, it is recommended that local governments establish more effective communication with the public to expand incentive systems and develop more inclusive policies.