Yeşil tedarik zinciri yönetiminde yerel yönetimlerin etki analizi
Impact analysis of local governments in green supply chain management
  1. Tez No: 744860
  2. Yazar: GÜLBAHAR BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN GÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yeşil tedarik zinciri yönetimi son zamanlarda çevre bilincinin artmasıyla birlikte önem kazanan bir konu haline gelmiştir. Bu kapsamda kurumların büyümeleriyle birlikte gelen çevre kirliliğinin ortaya çıkardığı atıklar ile baş etmek için doğal kaynakların korunmasına önem verilmeye başlanmıştır. Konu hem ülkemiz hem de dünyamız için önemli bir mesele haline gelmiştir. Bu kapsamda topluma baskılar ve çevresel olarak yasal sorumluluklar getirilmiştir. Aynı zamanda kurumlar sürdürülebilirliğini arttırmak adına çeşitli faaliyetler gerçekleştirmek durumunda kalmıştır. Kurumlar rekabet edebilmek ve kendilerine değer kazandırmak için çeşitli yöntemler uygulamaktadır. Kurumlar, yeşil tedarik zinciri uygulamalarını kullanarak sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamaya ve çevreye zararı en aza indirmeye çalışmaktadır. Bu çalışmanın amacı, tedarik zinciri ve yeşil tedarik zinciri arasındaki ilişkiyi incelemek ve ayrıca yeşil tedarik zinciri uygulamalarının yerel yönetimlerdeki etkisini ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda, literatür ile birlikte yeşil tedarik zinciri uygulamaları belirlenmiş ve belirlenen geri dönüşüm, yeniden üretim, azaltma, çevresel yönetim sistemleri ve ambalajlama faaliyetlerinden yerel yönetimlerdeki etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla Türkiye'de çevre konusunda yerel yönetimlerde faaliyet gösteren İSTAÇ A.Ş' de yeşil tedarik zinciri uygulamalarının getirdiği etkiler ölçümlenmiş ve sonucunda kullanılan tüm kaynakların en verimli ve efektif bir biçimde kullanılmasının gerekliliği belirlenmiştir. YTZ'nin getirdiği etkiler, geri kazanım miktarının artmasını, kullanılan kaynakların verimliliği ve gelişmiş teknoloji ile atıklardan elde edilen miktarın artmasını, tüm ürünlerin yeniden üretim süreci ile birlikte ürüne değer kazandırılarak sürekli iyileştirmeler yapılmasını, devlet ve toplumların çevre konusundaki yasal sorumluluklarının artması ile birlikte toplum bilincini geliştirip sıfır atık misyonu ile atıkların azaltılması için çalışmaların yapılmasının önemini ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Green supply chain management has recently become an important issue with the increase in environmental awareness. In this context, importance has been given to the protection of natural resources in order to cope with the wastes caused by the environmental pollution that comes with the growth of the institutions. The issue has become an important issue for both our country and the world. In this context, social pressures and environmental legal responsibilities have been brought. At the same time, institutions had to carry out various activities in order to increase their sustainability. Institutions apply various methods to compete and add value to themselves. Institutions try to provide sustainable competitive advantage and minimize the damage to the environment by using green supply chain practices. The aim of this study is to examine the relationship between the supply chain and the green supply chain, and also to reveal the effect of green supply chain practices in local governments. In this context, together with the literature, green supply chain practices were determined and the effects of determined recycling, reproduction, reduction, environmental management systems and packaging activities on local governments were investigated. For this purpose, the effects of green supply chain practices have been measured at İSTAÇ A.Ş., which operates in local governments in the field of environment in Turkey, and as a result, the necessity of using all resources used in the most efficient and effective way has been determined. The effects of Green Supply Chain Management, recycling to increase the amount of resources used to increase the amount of waste obtained from efficiency and advanced technology, all products re-value along with the production process by providing continuous improvements to the product to be made, along with the increase of the legal responsibilities of the state and society on the environment, and develop a sense of community with the mission of the importance of working to reduce waste, zero waste revealed.