Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu (TCK 217/a)
The crime of publicly disseminating misleading information (TCC art.217/a)
  1. Tez No: 961795
  2. Yazar: GÖNÜL GÖREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZNUR SEVDİREN SEVİMLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Hakları Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
İnternetin yaygın kullanımı, bilgi dolaşımını baş döndürücü bir hızla artırmıştır. Bilgi akışındaki bu artış, ceza hukukuna dezenformasyon düzenlemelerinin dahil edilmesine yol açmıştır. Tezin ilk bölümünde, özellikle dezenformasyonu diğer yanlış veya yanıltıcı bilgi biçimlerinden ayırmaya odaklanılarak farklı bilgi bozukluğu türleri incelenmektedir. Ardından, ifade ve basın özgürlüğü kapsamında yanlış bilginin sınırlandırılmasına ilişkin temel ilkeler özetlenmektedir. Tezin sonraki bölümlerinde, 2022 yılında Türk Ceza Kanunu'na eklenen yanıltıcı bilginin kamuya açıklanması suçu incelenmektedir. Hükmün yakın zamanda yürürlüğe girmesi nedeniyle bu alanda yerleşik bir içtihat bulunmamakla birlikte, bu suç kapsamına girebilecek potansiyel ifade türleri belirlenmiştir. Sonuç bölümünde, gözlemler, eleştiriler ve öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The widespread use of the internet has increased the circulation of information at a dizzying pace. This surge in the flow of information has prompted the inclusion of disinformation regulations in criminal law. In the first part of the thesis, different types of information disorders are examined, with a particular focus on distinguishing disinformation from other forms of false or misleading information. Subsequently, the fundamental principles concerning the restriction of false information within the scope of freedom of expression and the press are outlined. The next parts of the thesis explores the offence of publicly disseminating misleading information, which was introduced into the Turkish Penal Code in 2022. Although there is no established case law in this area due to the recent enactment of the provision, potential types of expressions that may fall under this offence have been identified. In the conclusion, observations, criticisms, and recommendations are provided.