Halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu (TCK m. 217/a)
The crime of publicly disseminating misleading information (TCC art. 217/a)
  1. Tez No: 946837
  2. Yazar: BERAT KOMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KERİM ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüz itibarıyla bilgi paylaşımının gücü ve hızı gün geçtikçe artış yönünde büyük bir ivmelenme kazanmaktadır. Bilgi paylaşımının olduğu alanda bilgi düzensizliklerinin olması da kuvvetle muhtemeldir. Bu kapsamda Türk Hukukunda geçmişte yansımaları olan“halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma suçu”ihdas edilmiştir. Çalışma kapsamında birinci bölümde bilgi ve bilgi düzensizliklerine değinilmiştir. Ardından çalışma konusu suç, gerçeğe aykırı bilgiyi cezalandırılan ülkelerdeki normlar ile kıyas edilerek benzer ve farklı yönlerine dikkat çekilmiştir. Hukukumuzdaki benzer suç tipleri ile kıyaslamaları yapılarak suçların birbirlerinden ayrılan yönleri incelenmiştir. İkinci bölümde çalışma konusu suç, tipiklik bağlamında ele alınarak unsurları irdelenmiştir. İfade özgürlüğüne ise ayrıca yer verilerek suç tipinin uygulama aşamasındaki muhtemel hak ihlali oluşturacak sebepleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
As of today, the power and speed of information sharing is gaining momentum day by day. It is highly likely that there will be information irregularities in the field of information sharing. In this context,“the crime of publicly disseminating misleading information”, which has had reflections in the past, has been introduced in Turkish Law. Within the scope of the study, firstly, information and information irregularities are mentioned. Then, the offense is analyzed in the context of typicality and divided into its elements. By making comparisons with similar types of crimes in our law, the aspects of the crimes that differ from each other are examined. The similarities and differences between the norms in countries that penalize false information are compared with the norms in other countries. Freedom of expression is also included and the possible reasons for violation of rights during the implementation phase of the crime type are examined.