Kenevir içerikli sürdürülebilir örme giysi tasarımı, dikiş ve yıkama performansının araştırılması
Investigation of sustainable knitted garment design, sewing and washing performance with hemp content
- Tez No: 961811
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN AVCIOĞLU KALEBEK, PROF. DR. HATİCE KÜBRA KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada literatürde kenevir bitkisiyle üretilmiş kumaşlar üzerinde manipülasyon teknikleri uygulanmış ve kumaşlardaki dikiş performansları ile birlikte yıkama sonrası kurutma sonuçları değerlendirilmiştir. Sürdürülebilir özelliğe sahip kenevir lifinden üretilen kumaş üzerinde yıkama/kurutma testleri yapılmıştır. 10 yaş kız ve erkek çocuk tişörtleri üretilerek tişörtler üzerinde farklı manipülasyon teknikleri uygulanmıştır. Testler sonucunda kumaşlar üzerindeki dikiş performansları değerlendirilmiş ve hazırlanan kapsül koleksiyonun kullanımı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, manipulation techniques were applied to fabrics produced from hemp plants, as reported in the literature, and the fabric's seam performance and post-wash drying results were evaluated. Washing/drying tests were conducted on fabric made from sustainable hemp fiber. T-shirts were produced for 10-year-old girls and boys, and various manipulation techniques were applied to the t-shirts. The tests evaluated the fabric's seam performance and determined the intended use of the capsule collection.