Gelir eşitsizliği ve sürdürülebilir kalkınma ilişkisi: Teorik bir inceleme
The relationship between income inequality and sustainable development: A theoretical study
  1. Tez No: 961812
  2. Yazar: ASLIHAN ERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN YAKIŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Gelir eşitsizliği, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada karşılaşılan en büyük engellerden biri olarak kabul edilmektedir. Zira, gelir dağılımındaki adaletsizlik, sadece ekonomik değil, aynı zamanda sosyal ve çevresel sürdürülebilirliği de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu bağlamda, gelir eşitsizliğinin azaltılması, toplumların sosyal olarak sürdürülebilir bir yapıya kavuşması için elzemdir. Çünkü gelirlerin daha eşit dağıldığı toplumlarda, bireylerin birbirlerine ve çevreye karşı daha duyarlı oldukları gözlemlenmektedir. Dolayısıyla, sürdürülebilir kalkınma amaçlarına ulaşmak için gelir eşitsizliğini yaratan faktörlerin belirlenmesi ve bu faktörlerin sürdürülebilir kalkınma üzerindeki etkilerinin analiz edilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmanın temel amacı, sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak ve daha yaşanabilir toplumlar inşa etmek için gelir eşitsizliğini belirleyen faktörleri ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, olasılık temelli olmayan ölçüt örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen uzmanlarla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, gelir eşitsizliği ve sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişkiyi anlamak için güçlü yönler, zayıf yönler, fırsatlar ve tehditler (SWOT) analizi ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonucunda, SWOT matrisi oluşturularak gelir eşitsizliği ve sosyal sürdürülebilirlik kapsamında uzman görüşlerinden elde edilen bulgular doğrultusunda muhtemel çözüm önerileri ve politika önerileri geliştirilmiştir. Bu öneriler, gelir eşitsizliğinin azaltılmasına yönelik stratejiler ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşılmasına katkı sağlayacak politika önerilerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Income inequality is recognized as one of the most significant obstacles to achieving sustainable development goals. Indeed, the inequitable distribution of income adversely affects not only economic sustainability but also social and environmental sustainability. In this context, reducing income inequality is essential for societies to achieve a socially sustainable structure. It is observed that in societies with more equitable income distribution, individuals are more sensitive to each other and the environment. Therefore, identifying the factors that create income inequality and analyzing their impact on sustainable development is crucial for achieving sustainable development goals. The primary aim of this study is to identify the factors that determine income inequality in order to achieve sustainable development goals and build more livable societies. To this end, semi-structured interviews were conducted with experts selected using a non-probability purposive sampling method. The data obtained were evaluated using a strengths, weaknesses, opportunities, and threats (SWOT) analysis to understand the relationship between income inequality and sustainable development. As a result of the study, a SWOT matrix was created, and potential solutions and policy recommendations were developed based on the findings obtained from expert opinions regarding income inequality and social sustainability. These recommendations include strategies to reduce income inequality and policy suggestions that will contribute to achieving sustainable development goals.