Tackling with item-level missingness among older respondents: evidence from world values survey/European values study joint 2017
Yaşlı katılımcılarda madde düzeyinde cevapsızlıkla başa çıkma: Dünya değerler araştırması / Avrupa değerler çalışması ortak 2017 verilerinden bulgular
  1. Tez No: 961819
  2. Yazar: ŞULE CEYLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Demografi, İstatistik, Demography, Statistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Nüfus Etütleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Araştırma Yöntemleri Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Bu tez veri kalitesi göstergelerinden biri olan madde cevapsızlığını 50 yaş ve üzeri kişilere odaklanarak incelemektedir. Bu çalışmada, madde cevapsızlığının yaşa, sosyo-demografik özelliklere, ülkeye bağlılık ve anket tasarımı değişkenlerine göre nasıl değiştiği; dindarlık/dini değer, kurumsal güven ve geriye dönük soru grupları özelinde, 50 yaş altı ve 50 yaş ve üzeri kişiler için ayrı ayrı ikili ve çokterimli lojistik regresyon analizleri yapılarak gösterilmiştir. Çalışmada Türkiye, Zimbabve, İtalya ve İsviçre veri setleri kullanılmış olup, Dünya Değerler Araştırması ve Avrupa Değerler Çalışması'nın veri setlerinin birleştirildiği EVS/WVS Joint 2017 veri seti kullanılmıştır. Bulgular, madde düzeyinde cevapsızlık ihtimalinin ülkeye, yaş grubuna ve soru grubuna göre farklılaştığını göstermektedir. Buna ek olarak, cinsiyet, eğitim düzeyi, öznel sağlık durumu, medeni durum, bölge, göçmenlik durumu ve kalan bağımsız değişkenler de istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Kadınlar, eğitim seviyesi düşük olanlar ve sağlık durumunu kötü olarak beyan eden kişiler daha yüksek ihtimalle madde cevapsızlığı göstermektedir. 50 yaş üzeri kişilerde ve 50 yaş altı kişilerde, kadınlar erkeklere kıyasla daha yüksek ihtimalle güven sorularını cevapsız bırakmaktadır. Eğitim seviyesi düşük olan kişilerde de aynı durum gözlemlenmiştir. İsviçre'de 50 yaş ve üzerinde olan göçmenler hem güven hem de geçmişe dönük soruları daha yüksek ihtimalle cevapsız bırakırken, 50 yaş altındaki göçmenler ise geçmişe dönük soruyu daha yüksek ihtimalle cevapsız bırakmaktadır. Ayrıca, İsviçre'de madde cevapsızlığı, cevaplayıcı tarafından doldurulan anketlerde daha düşük ihtimalle gerçekleşmektedir. Tez sonuçlarına bakıldığında, madde cevapsızlığının ülkeye, yaş grubuna ve soru grubuna göre değiştiği belirlenmiştir. Yaşlılara yönelik ek anket modülleri, destekleyici nitel görüşmeler ve“conversational interviewing”anket araştırma yöntemleri olarak sunulmakta ve bu yöntemler ile ilgili detaylı çalışmaların yapılması önerilmektedir. Tüm ülkeleri, yaş gruplarını ve soru gruplarını kapsayan genelleyici metodolojik öneriler sunmaktan ziyade, bu yöntemlerin farklı bağlamlarda ve anket çalışmalarında test edilmesi gerektiği vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis examines item nonresponse, one of the data quality indicators, by focusing on individuals aged 50 and over. It shows how item nonresponse varies by age, socio-demographic characteristics, country affiliation, and survey design variables, specifically for religiosity/religious values, institutional confidence, and retrospective questions, using binary and multinomial logistic regression analyses separately for individuals under 50 and those aged 50 and over. In this study, the EVS/WVS Joint 2017 data set, which is obtained by combining the World Values Survey and the European Values Study data sets, including data from Turkey, Zimbabwe, Italy and Switzerland, is used. The findings indicate that the occurence of item nonresponse varies by country, age group, and question group. Additionally, independent variables such as sex, education level, subjective health status, marital status, region, immigration status and remaining variables are also statistically significant. Women, those with lower education levels, and those reporting poor health are more likely to leave these question items unanswered. Among individuals over 50 and those under 50, women are more likely than men to leave confidence questions unanswered. The same pattern is observed among individuals with lower education levels. In Switzerland, immigrants aged 50 and over are more likely to leave both confidence and retrospective questions, while immigrants under 50 are more likely to leave retrospective question unanswered. Furthermore, item nonresponse is less likely in self-administered surveys in Switzerland. The thesis results indicate that item nonresponse varies by country, age group, and question type. For older respondents, additional survey modules, supplementary qualitative interviews, and conversational interviewing are presented as survey research methods, and detailed studies on these methods are recommended. Rather than offering general methodological recommendations covering all countries, age groups and question groups, it is emphasized that these methods should be tested in different contexts and survey settings.