Antimikrobiyal direnç ile mücadele kapsamında birinci basamak sağlık hizmetlerine yönelik olarak antimikrobiyal yönetim ve enfeksiyon önleme kontrolü eğitim programı geliştirilmesi ve etkinliğinin değerlendirilmesi
Developing a training program on the antimicrobial stewardship and infection prevention control in primary health care settings for tackling amr and evaluating its efficiency
  1. Tez No: 953580
  2. Yazar: MELDA KEÇİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Antimikrobiyal direnç (AMD), dünya genelinde artan prevalansı ve sınırlı tedavi seçenekleri nedeniyle küresel halk sağlığını tehdit eden öncelikli sorunlardan biridir. Özellikle birinci basamak sağlık hizmetlerinde antimikrobiyal ajanların uygunsuz ve gereksiz kullanımı, AMD'nin yayılımında kritik bir rol oynamaktadır. Bu çalışma, birinci basamak hekimlerine yönelik enfeksiyon önleme ve kontrol (EÖK) ile antimikrobiyal yönetim (AMY) konularını entegre eden yapılandırılmış bir eğitim programının geliştirilmesini ve programın etkinliğinin değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Program 34 katılımcı ile uygulanmış; bilgi düzeyleri ön test, son test ve üç ay sonra gerçekleştirilen takip testi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Antimicrobial resistance (AMR) is one of the leading global public health threats due to its increasing prevalence worldwide and the limited availability of effective treatment options. Inappropriate and unnecessary use of antimicrobial agents, particularly in primary healthcare settings, plays a critical role in the spread of AMR. This study aimed to develop and evaluate the effectiveness of a structured training program integrating infection prevention and control (IPC) and antimicrobial stewardship (AMS) for primary care physicians. The program was implemented with 34 participants, and knowledge levels were assessed using pre-tests, post-tests, and a follow-up test conducted three months after the training.