Nıetzsche'nin demokrasi eleştirisi
Nietzsche's critique of democracy
- Tez No: 961821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVER IŞIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Nietzsche'nin demokrasi eleştirisi tezi Nietzsche'nin demokrasi ile ilgili eleştirilerini onun felsefesinin temel kavramları olan güç istenci, sürü ahlakı ve üstinsan bağlamında ele alan bir çalışmadır. Çalışma Nietzsche'nin demokrasiye yönelik eleştirilerini hem tarihsel bağlamı içinde hem de onun felsefi sistemiyle bütünlüklü olarak ele almayı amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Nietzsche'nin siyasal kavram ve ideolojilerle ilgili fikirleri irdelenerek modern devlet anlayışı ile antik çağ iktidar anlayışı hakkındaki fikirleri karşılaştırılmış, yaşadığı çağın politikası ile ilgili görüşleri ortaya konulmuştur. Amacımız, onun eşitlik, özgürlük, adalet, halk iradesi gibi kavramlara neden mesafeli yaklaştığını anlatmak ve bu yaklaşımın modern demokratik söylemlerle nasıl çatıştığını ortaya koymaktır. Nietzsche'nin demokrasi eleştirisi, modern siyasal teorinin sınırlarını sorgulama konusunda önemli bir felsefi zemin oluşturmakla birlikte totaliter rejimlere ve seçkinci ideolojilere meşruiyet sağlama riski barındırması açısından dikkat çekmektedir. Nietzsche, çağdaşı olan birçok düşünürün aksine demokrasiyi ilerlemenin ve özgürlüğün bir göstergesi olarak değil sürü ahlakının bir sonucu olarak değerlendirir. Özellikle liberalizm, sosyalizm gibi modern ideolojilerin ve Hıristiyan ahlakının ortak noktası olan eşitlik düşüncesine karşı çıkar. Eşitliğin, güçlü ve zayıf arasındaki doğal dengeyi yok ettiğini ve sonuç olarak üstinsanın ortaya çıkmasını engellediğini savunur. Ona göre yaşam güç istenci ile tanımlanır ve bu istencin en saf hali üstün bireylerin kendini gerçekleştirmesi ile karşılık bulur. Demokrasi bu anlamda zayıfların güçlülere karşı kolektif bir direnişi olarak okunabilir.
Özet (Çeviri)
This study explores Friedrich Nietzsche's critique of democracy through the lens of his central philosophical concepts the will to power, herd morality, and the übermensch. It aims to examine Nietzsche's rejection of democratic ideals both within their historical context and as a coherent part of his broader philosophical system. In this framework, Nietzsche's political ideas and ideological positions are analyzed by comparing his views on the modern state with those of ancient political structures. His critiques are then situated in relation to the political conditions of his own time. The objective of this research is to elucidate why Nietzsche approached concepts such as equality, freedom, justice, and popular sovereignty with skepticism, and to demonstrate how his radikal perspective fundamentally conflicts with the foundational discourses of modern democracy. Nietzsche's critique of democracy is notable not only for providing a significant phililosophical ground for questioning the limits of modern political theory, but also for containing the risk of legitimizing totalitarian regimes and elitist ideologies. Unlike many of his contemporaries, Nietzsche does not regard democracy as a sign of progress and freedom, but rather as a consequence of herd morality. He opposes the idea of equality, which he sees as central to modern ideologies such as liberalism, socialism and a Christian morality. He argues that equality disrupts the natural balance between the strong and the weak and ultimately prevents the emergence of the exeptional. According to him, life is defined by the will to power, and the purest form of this will is found in the self-realization of superior individuals. In this sense, democracy can be read as a collective resistance of the weak against the strong.