Türk göçmenlerin Alman toplumuna entegrasyonunda dini organizasyonların rolü: Hamburg örneği
The role of religious organizations in the integration of Turkish immigrants: The case of Hamburg
- Tez No: 961837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırma, 1961 Türkiye ile Almanya arasında yapılan işgücü anlaşması sonrasında başlayan Türk göçünün, başlangıçta“misafir işçi”statüsüyle geçici olarak planlanmasına rağmen zamanla kalıcı bir yerleşime dönüşmesinden kaynaklanan entegrasyon sorunlarını incelemektedir. Araştırma, Hamburg şehri özelinde Türk göçmenlerin toplumsal uyum süreçlerinde dini organizasyonların oynadığı rolü analiz etmektedir. Çalışmada, temsil gücü en yüksek olan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB), İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) ve Süleymancılar (VIKZ) olmak üzere üç dini organizasyonun; göçmenlerin dini ihtiyaçlarını karşılama, kültürel kimliği koruma ve toplumsal dayanışma sağlama işlevlerinin yanı sıra, ev sahibi toplumla etkileşim üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Nitel araştırma yöntemiyle yürütülen çalışmada, Hamburg'da yaşayan farklı kuşaklardan Türk göçmenlerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış; ayrıca ilgili dini organizasyonların temsilcileriyle odak grup görüşmeleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Bulgular, dini organizasyonların göçmenlerin entegrasyonunda çift yönlü bir işlev üstlendiğini ortaya koymaktadır. Bir yandan aidiyet duygusu ve sosyal destek sağlayarak göçmenlerin toplumsal katılımını kolaylaştırmakta; diğer yandan içe dönük cemaat yapıları aracılığıyla ev sahibi toplumla temasın sınırlanmasına yol açabilmektedir. Bu bağlamda, dini organizasyonlar hem entegrasyonu destekleyen hem de kısıtlayan aktörler olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the integration problems that arose from Turkish migration following the 1961 labor recruitment agreement between Turkey and Germany, which was initially planned as a temporary arrangement under the“guest worker”status but gradually transformed into permanent settlement. The research focuses on the city of Hamburg and analyzes the role of religious organizations in the social integration processes of Turkish immigrants. It evaluates the contributions and effects of three major religious organizations with high representational capacity—the Turkish-Islamic Union for Religious Affairs (DİTİB), the Islamic Community Millî Görüş (IGMG), and the Süleymancı community (VIKZ)—in meeting migrants' religious needs, preserving cultural identity, fostering social solidarity, and influencing interaction with the host society. Employing a qualitative research method, the study conducted semi-structured interviews with Turkish immigrants from different generations living in Hamburg, as well as focus group discussions with representatives of the relevant religious organizations. The collected data were analyzed through content analysis. The findings reveal that religious organizations play a dual role in the integration process: on the one hand, they facilitate social participation by providing a sense of belonging and social support; on the other hand, through inward-oriented community structures, they may limit contact with the host society. In this respect, religious organizations emerge as actors that both support and restrict integration.