Türkiye'de yerel siyasette kadın: Kadın belediye başkanlarının kadın hareketleri içerisindeki yeri
Women in local politics in turkey: The place of female mayors in women's movements
  1. Tez No: 961838
  2. Yazar: MELEK BUSEM ÖZTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN GELERİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kadınların siyasal katılımında görülen eksiklik ve siyasetin kadınları ve kadın sorunlarını dışlayan yapısı, dünyada ve Türkiye'de kadınların hak ve eşitlik mücadelesinde öne çıkan gündem maddelerinden biri olagelmiştir. Türkiye'de kadınlar yerel ve genel seçimlerde seçme ve seçilme hakkına, sırasıyla 1930 ve 1934 yıllarındaki yasal düzenlemelerle sahip olmuşsa da günümüzde politika yapıcıların büyük bir kısmını hâlâ erkekler oluşturmakta ve kadınların güçlenmesinde siyasetin ve kadın siyasetçilerin rolü ve işlevi üzerinde yeterince durulmamaktadır. Tezin konusu, Türkiye'de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmelerinden günümüze kadar geçen sürede anayasal şartlara uygun olarak seçilip görev yapmış ve/veya yapmakta olan kadın belediye başkanlarının toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi yönündeki söylem ve uygulamalarıdır. Niteliksel yöntem benimsenerek kadın belediye başkanları evreninden toplamda on iki kadın belediye başkanıyla görüşülmüştür. Görüşmelerin sekizi Covid-19 pandemisi döneminde çeşitli uzaktan ve çevrim içi yöntemlerle, dördü de yüz yüze gerçekleştirilmiştir. Kadın belediye başkanlarının yarı yapılandırılmış görüşme sorularına verdikleri cevaplar toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik söylem ve uygulamaları çerçevesinde eleştirel söylem analizi ile değerlendirilmiştir. Böylece kadın belediye başkanlarının görevde bulundukları sürelerdeki etkinliğinin gözlemlenebilir birer veri olarak ortaya çıkarılması ve bu konuda gelecekte yapılabilecek çalışmalara bir zemin hazırlanması hedeflenmiştir. Araştırmanın bulguları, kadın belediye başkanlarının aynı zamanda birer siyasetçi olmaları nedeniyle seçim bölgelerindeki tüm seçmene hitap etmeleri gerektiğinden kadın hareketleriyle sınırlı bir ilişki içerisinde bulunduklarını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The lack of women's political participation and the exclusionary nature of politics towards women and women's issues have been prominent in the struggle for women's rights and equality around the world and in Turkey. Although women in Turkey gained the right to vote and be elected in local and general elections with the legal reforms in 1930 and 1934 respectively, most policymakers are still men, and there has been insufficient focus on the role and function of politics and female politicians in empowering women. The subject of this thesis is the discourse and practices of female mayors who have been elected and served/has been serving in accordance with constitutional requirements since the 1930s up to present day, in terms of the struggle for gender equality. Within this framework, a qualitative method was adopted, and a total of twelve female mayors were interviewed. Eight of the interviews were conducted during the Covid-19 pandemic using various remote and online communication methods, while four were conducted face-to-face. The responses given by female mayors to semi-structured interview questions were evaluated using critical discourse analysis. The practices of female mayors aimed at achieving gender equality were examined within the framework of their discourse on this issue. Thus, the aim was to reveal the effectiveness of female mayors during their terms of office as observable data and to lay the groundwork for future studies on this subject.