Neoliberal dönemde Türkiye'de esnek çalışma: İstanbul Üniversitesi taşeron işçileri örneği
Flexible working in Turkey during the neoliberal era: The case of Istanbul University subcontracted workers
  1. Tez No: 961868
  2. Yazar: AYKUT ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA GÖRKEM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Neoliberal ekonomi politikaların uygulanmaya başlanması ile çalışma alanında güvencesiz ve esnek çalışma biçimleri yaygınlaşmıştır. 2003 yılında yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanunu ile çalışma yaşamına mevzuat düzenlemesi olarak yerleşmiştir. Güvencesiz ve esnek çalışmanın bir biçimi olan taşeron çalışma bu dönemde özel sektör ile kamu hizmeti alanına da girmiştir. Kamuda taşeronlaşma süreç içinde yeni bir kamu istihdam biçimi halini almıştır. Özlük hakları ve çalışma biçimine ilişkin kamuda taşeron çalışanlar yerel ve ulusal düzeyde çeşitli şekilde, dernek, sendika, sosyal medya bazen de kendiliğinden örgütlenerek çeşitli eylem ve etkinlikler gerçekleştirmişlerdir. Bu görünürlük siyasi partilerin seçim söylemlerinde kendisine yer bulmuşlardır. 2017 yılında 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kamuda taşeron çalışanların kadroya geçirilmesine ilişkin bir düzenleme yapılmıştır. Bu çalışma; taşeron çalışma üzerinden neoliberal dönemde kamu kesiminde esnek çalışma biçiminin dönüşümünü analiz etmektedir. Bunun için İstanbul Üniversitesi'nde taşeron işçi statüsünde çalışmaktayken 696 sayılı KHK'nın geçici 23'üncü maddesi uyarınca kadroya geçirilen işçilerin istihdam biçimlerine ilişkin algılarını ve kadroya geçiş süreçlerinin dinamiklerini örnek vaka olarak ele almaktadır. Farklı hizmet gruplarında görev yapmakta olan toplam 20 kamu işçisi ile yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen araştırma sonucunda kadroya geçiş sürecine ilişkin bulgular taşeron çalışanlara kadro verilmesinin kaçınılmaz olduğu ve seçim sürecinde popülist bir uygulama olarak bunun gerçekleştirildiğine yöneliktir.
Özet (Çeviri)
With the introduction of neoliberal economic policies, precarious and flexible forms of work have become widespread in the field of labor. Labor Law No. 4857, which entered into force in 2003, became a legislative regulation in working life. Subcontracting, a form of precarious and flexible work, entered the private sector and the public service in this period. Subcontracting in the public sector has become a new form of public employment. Public sector subcontracted workers have organized various actions and activities at local and national level in various ways, through associations, unions, social media and sometimes spontaneously. This visibility has found a place in the electoral discourse of political parties. In 2017, with the Decree Law No. 696, an arrangement was made for the staffing of subcontracted employees in the public sector. This study analyzes the transformation of flexible working in the public sector in the neoliberal period through subcontracted work. It examines the perceptions of the workers who were working as subcontracted workers at Istanbul University and who were transferred to staff in accordance with the provisional article 23 of the Decree Law No. 696 and the dynamics of the transition to staff as a case study. Semi-structured interviews were conducted with a total of 20 public workers from different service groups. The analysis indicates that the workers saw the change in their employment type from subcontract to full staff inevitable and the timing of this shift was determined by the populist electoral politics