Sağlık hakkı kapsamında tüketici bireylerin korunması
Protection of consumer individuals within the scope of the right to health
- Tez No: 961870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SÜLEYMAN EMRE ZORLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yüksek lisans tez çalışmamızın amacı, sağlık hakkı kapsamında tüketici bireylerin korunmasını hukuki ve ekonomik boyutlarıyla incelemektir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda temel bir hak olarak tanınan sağlık hakkı, bireylerin fiziksel ve zihinsel iyilik haline erişimini güvence altına alırken, sağlık hizmetlerinin piyasalaşması bu hakkı tüketici haklarıyla kesişen bir alana taşımaktadır. Tez, Türk hukuk sisteminde sağlık hizmetlerinin tüketici bireyler üzerindeki etkilerini, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun'un uygulanabilirliğini ve ekonomi hukuku perspektifinden piyasanın düzenlenmesini değerlendirmeyi hedeflemektedir. Çalışma, normatif analiz ve örnek olay incelemelerine dayanarak, bireylerin sağlık hizmetlerinden güvenli ve adil bir şekilde yararlanmasını engelleyen hukukî ve ekonomik sorunları incelemektedir. Üç ana bölümden oluşan tezde, ilk olarak sağlık hakkının kavramsal ve hukuki çerçevesi ulusal ve uluslararası düzenlemeler ışığında incelenmiş; ikinci olarak, tüketici haklarının sağlık hizmetleri bağlamındaki yeri ve uygulamadaki aksaklıklar ele alınmış; son olarak, ekonomi hukuku açısından sağlık sektörünün piyasalaşması ve tüketici korumasına yönelik öneriler tartışılmıştır. Bu çalışma, sağlık hakkı ve tüketici haklarının kesişiminde bireylerin korunmasına katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the protection of consumer individuals within the scope of the right to health from legal and economic perspectives. The right to health, recognized as a fundamental right in the Constitution of the Republic of Türkiye, intersects with consumer rights due to the increasing marketization of healthcare services. The study evaluates the impact of healthcare services on consumer individuals within the Turkish legal system, the applicability of the Law No. 6502 on Consumer Protection, and the regulation of the market from an economic law perspective. Based on normative analysis and case studies, the thesis identifies legal and economic challenges that hinder individuals from accessing healthcare services safely and equitably, offering solutions to these issues. Structured in three main sections, the study first examines the conceptual and legal framework of the right to health in light of national and international regulations; secondly, it addresses the role of consumer rights in the context of healthcare services and the shortcomings in their implementation; and finally, it discusses the marketization of the healthcare sector and recommendations for consumer protection from an economic law perspective. This study seeks to contribute to the protection of individuals at the intersection of the right to health and consumer rights.