Simulation of casualty evacuation of brigade in defence operation
Savunma harekatında tugay sıhhi tahliye sisteminin simulasyonu
- Tez No: 96188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SABUNCUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET SAVUNMA HAREKATINDA TUGAY SIHHİ TAHLÎYE SİSTEMİNİN SİMULASYONU Özgür Nuhut Endüstri Mühendisliği Bölümü Danışman: Doçent Dr. İhsan Sabuncuoğlu Temmuz, 2000“Savaşın tıbbi tarihçesi sadece savaşanların acısına değil, fakat hayat kurtaranların fedakarlığına da ışık tutar. Öldürmek ve hayat kurtarmak arasında bir ilişki kurmak tezat teşkil etse de bu durum gerçektir ve modern savaşm doğasını şekillendirdiği gibi modern tıbbinkini de şekillendirir.”- The Medics' War, Albert E. Cowdrey, Washington, D.C., 24 Mart J 986 Biz, halihazırda Türk Kara Kuwetierinde olmayan ve arazi tatbikatı yapılmamış bir simulasyon modelinin analizini yaptık. Böyle bir simulasyon yaparak, birlik komutanlarına, lojistikle ilgili komutanlara ve sağlık sisteminin ilgili komutanlarına doğru alternatifler ve çözümler üzerinde doğru karar vermelerine yardımcı olacak, zayiatların doktor kuyruklarmda bekleme süreleri, doktorların performansları, göreve dönen, ölen ya da tedavisi süren zayiatların oranlan gibi yararlı ve çok önemli istatistiksel bilgiler verdik. ıııTezin sonucu gösterdi ki, tugay ayırma istasyonunda ve tugay 30-yataklı cerrahi hastanelerinde, özellikle yatakhanelerin kuyruklarında çok ciddi sorunlar mevcuttur. Buna ek olarak, yaralı sayışım üç kat artırırsak, tabur doktorlarının kuyruklaraıda ve 30-yataklı hastanelerin normal ameliyat operatörlerinin kuyruklarında sorunlar olacağım gözlemledik. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SIMULATION OF CASUALTY EVACUATION OF BRIGADE IN DEFENCE OPERATION Özgür Nuhut MS in Industrial Engineering Supervisor: Assoc. Prof. İhsan Sabuncuoğlu July, 2000“The medical history of war casts light not only upon the suffering of those who fight but upon the dedication of those who save. Though the association between slaying and saving is paradoxical, it exists and helps to shape the nature of modern warfare- and of modern medicine as well.”- The Medics' War, Albert E. Cowdrey, Washington, D.C., 24 March 1986 We analyze a simulation model which is not currently available in Turkish Land Forces, and which has not been examined in field-exercises. By making such a simulation we give some useful and important statistical information about casualties such as time in first aid stations and hospitals, waiting times in doctors' queues, utilization of doctors, number of patients according to their sickness categories, percentages of casualties that return to duty, died or send to higher level medical centers to the commanders of units, to the logistical commanders and to the medical commanders to help them in deciding on true alternatives or solutions.The result of thesis indicates that there are significant bottlenecks in brigade separate station and in 30-bed hospital, especially in queues of sections' wards. In addition, we observed that if the number of casualties entering the system increases by 3 times, there will be bottlenecks in the queues of battalions' doctors and in the queues of 30-bed hospital normal surgery section's operator.