Hinduizm'de Trimurti (Brahma, Vişnu, Şiva) sembolizmi
Trimurti (Brahma, Vishnu, Shiva) symbolism in Hinduism
- Tez No: 961899
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN SEYFELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmanın konusu“Hinduizm'de Trimurti (Brahma, Vişnu, Şiva) Sembolizmi”dir. Konu Brahma, Vişnu ve Şiva'nın sembolik yönleriyle sınırlandırılmıştır. Hinduizm'de Trimurti üyelerinin sembolik temellerinin Hindu teoloji ve mitolojisine dayandığını göstermek çalışmanın temel amacıdır. İlk olarak sembol, sembolizm ve dini sembolizm konularına ışık tutulmuştur. Ayrıca kutsal üçlemedeki figürlerin sembolizminin daha iyi anlaşılabilmesi için de teolojik ve mitolojik yönlerine ana hatlarıyla değinilmiştir. Çalışmada kutsal üçlemenin sembolizmi teleojik, ikonografik, ritüelistik açılardan ve festivallerdeki pratik uygulamalar açısından ele alınmıştır. Tüm bu bağlamlarda kutsal üçlemeye yönelik ikonografik, nesnel, sözel ve uygulamalı tüm semboller metinsel ve mitik temelleri göz önüne alınarak ayrıntılarıyla incelenmiştir. Böylece bu çalışmanın Hindu kutsal üçlemesinin sembolik açıdan bir incelemesi olarak literatüre katkı sağlaması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is 'Symbolism of Trimurti (Brahma, Vishnu, Shiva) in Hinduism.' The subject is limited to the symbolic aspects of Brahma, Vishnu, and Shiva. The main purpose of this study is to show that the symbolic foundations of the members of Trimurti in Hinduism are based on Hindu theology and mythology. First, the topics of symbol, symbolism, and religious symbolism are examined. In addition, the theological and mythological aspects of the figures in the holy trinity are briefly discussed to facilitate a better understanding of their symbolism. The study examines the symbolism of the holy trinity from teleological, iconographic, ritualistic perspectives, and in terms of practical applications in festivals. In all these contexts, all iconographic, objective, verbal, and practical symbols related to the Holy Trinity are examined in detail, taking into account their textual and mythical foundations. Thus, this study aims to contribute to the literature as a symbolic examination of the Hindu Holy Trinity.