Dianthus strictus var. strictus üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic studies on Dianthus strictus var. strictus
- Tez No: 961900
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SILA ÖZLEM ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Dianthus strictus var. strictus'un (Caryophyllaceae) çiçekli topraküstü kısımlarının yeşil ultrasonik destekli ekstraksiyon (UAE) tekniğiyle hazırlanan ve Box-Behnken tasarımı (BBD) yöntemiyle kolajenaz inhibisyonu hedeflenerek belirlenen optimum koşullardaki ekstresi (Ds-OPT) ile maserasyon yöntemiyle hazırlanan ekstresi (Ds-M) karşılaştırılarak yara tedavisindeki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kolajenaz inhibisyonu spektroskopik yöntemle değerlendirilmiştir. Optimum ekstraksiyon koşulları BBD yöntemiyle belirlenmiştir. Ekstrelerin LC-Q-TOF/MS tekniğiyle metabolomik analizi ve ileri korelasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Ekstrelerin yara tedavisindeki etkinliği in vitro Çizik(Scratch) Testiyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the wound healing potential of the aerial parts of Dianthus strictus var. strictus (Caryophyllaceae), extracted using a green ultrasonic assisted method(UAE) optimized via Box-Behnken Design(BBD) based on collagenase inhibition(Ds-OPT) and maceration technique(Ds-M). Materials and Methods: The collagenase inhibition was assessed spectroscopically. The optimal extraction conditions were determined by BBD. Metabolomic and advanced correlation analysis of extracts was performed using LC-Q-TOF/MS. The wound healing activity of extracts was evaluated using in vitro Scratch Test. Results: BBD analysis demonstrated the quadratic model as the most appropriate model(F=1820.49;p