Kurumsal sosyal sorumluluğun ve ürün piyasasında rekabetin düzenleyici rolünün inovasyon ve finansal performans ilişkisine etkisi
The effect of the moderating role of corporate social responsibility and product market competition on the relationship between innovation and financial performance
- Tez No: 961905
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırmanın amacı, kurumsal sosyal sorumluluğun ve ürün piyasasında rekabetin düzenleyici rolünün inovasyon ve finansal performans ilişkisine etkisini incelemektir. Bu bağlamda ilişkileri test ve tespit etmek için çoklu doğrusal regresyon ve yapısal eşitlik modelleme yöntemi kullanılmaktadır. Araştırma amaçlarına ulaşabilmek için 2017-2022 yılları aralığında Borsa İstanbul'da işlem gören BIST 100 endeksinde yer alan işletmeler içinden 38 imalat işletmesi örneklem gurubuna dahil edilerek incelenmeye alınmaktadır. Sonuçlar, inovasyonun finansal performansa etkisinin her iki yönteme göre anlamlı ve pozitif olduğunu göstermektedir. Diğer bir ifade ile, işletmelerde inovasyon finansal performansın artmasına neden olmaktadır. Ayrıca, işletmelerde kurumsal sosyal sorumluluk düzenleyici değişken olarak, inovasyon ile finansal performansın arasındaki ilişkiyi finansal performansın varlık getirisi ve özkaynak getirisi kriteri ile çoklu doğrusal regresyon modelleme yöntemine göre ve finansal performansın özkaynak getirisi kriteri ile yapısal eşitlik modelleme yöntemine göre anlamlı ve pozitif olduğunu göstermekte, ancak finansal performansın varlık getirisi kriteri ile yapısal eşitlik modelleme yöntemine göre anlamlı olmadığını göstermektedir. Üstelik, işletmelerde ürün piyasasında rekabet düzenleyici değişken olarak, inovasyon ile finansal performansın arasındaki ilişkiyi finansal performansın varlık getirisi ve özkaynak getirisi kriteri ile çoklu doğrusal regresyon modelleme yöntemine göre anlamlı ve pozitif olduğunu göstermekte, ancak finansal performansın varlık getirisi ve özkaynak getirisi kriteri ile yapısal eşitlik modelleme yöntemine göre anlamlı olmadığını göstermektedir. Yapılan incelemeler sonucunda; kurumsal sosyal sorumluluk ve ürün piyasasında rekabet düzenleyici değişkenler olarak, inovasyon ile finansal performans arasındaki ilişkiye etkisi, finansal performansın varlık ve özkaynak getirisi kriterleri ile, her iki yöntemde anlamlı olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of the moderating role of corporate social responsibility and product market competition on the relationship between innovation and financial performance. To explore these relationships, multiple linear regression and structural equation modeling methods are utilized. To achieve the study objectives, a sample group of 38 manufacturing businesses from the BIST 100 index traded on Borsa Istanbul between 2017-2022 are included and examined. The results demonstrate that innovation positively and significantly impacts financial performance according to both methods, indicating that innovation in businesses leads to an increase in financial performance. Furthermore, corporate social responsibility, as a moderating variable, shows a significant and positive relationship between innovation and financial performance according to the multiple linear regression method using the criteria of return on assets and return on equity, and according to the structural equation modeling method using the criterion of return on equity. However, it is not significant according to the structural equation modeling method with the criterion of return on assets. Additionally, product market competition as a moderating variable indicates a significant and positive relationship between innovation and financial performance according to the multiple linear regression method with the criteria of return on assets and return on equity, but not significant according to the structural equation modeling method with the criteria of return on assets and return on equity. As a result of the examinations, corporate social responsibility and product market competition, serving as moderating variables, indicate that the relationship between innovation and financial performance, based on the criteria of return on assets and return on equity, is not significant in either method.