6 Şubat Kahramanmaraş Depremine katılan sağlık personelinin afetlere hazırlık algı düzeyinin belirlenmesi
Determination of the disaster preparedness perception level of health personnel who participated in the February 6 Kahramanmaraş Earthquake
  1. Tez No: 961906
  2. Yazar: MEHMET AKİF BOZKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada, 6 Şubat Kahramanmaraş Depremine katılan sağlık çalışanlarının afetlere hazırlık algı düzeylerinin belirlenmesi ve olası afet durumlarına ilişkin sağlık çalışanlarının süreçteki durumlarını belirlemek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmada sağlık çalışanlarının afetlere hazırlık algı düzeylerini tespit etmek için cinsiyet, yaş, eğitim durumları, çalışma süresi ve mesleki durumlarına ilişkin değişkenler üzerinde de analiz gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma nicel analiz araştırma türlerinden tanımlayıcı araştırma ile hazırlanmıştır. Araştırmanın verileri anket formu ile elde edilmiş olup araştırmaya katılan 288 sağlık çalışanına“Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetlerinde Çalışan Personelin Afetlere Hazırlık Algısı Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Sağlık çalışanlarına uygulanan ölçekler beş boyutu kapsayan toplam 28 sorudan oluşmaktadır. Birinci bölüm istek, ikinci bölüm önem, üçüncü bölüm öz yeterlilik, dördüncü bölüm müdahale becerisi ve beşinci bölüm yarar ile ilgili sorulardan oluşmaktadır. Bulgular: Araştırma kapsamında yer alan katılımcıların istek, önem, öz yeterlilik, müdahale becerisi, yarar ve afetlere hazırlık düzeyleri cinsiyet, yaş ve çalışma süresi değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık göstermemiştir. Ancak istek, öz yeterlilik, müdahale becerisi ve afetlere hazırlık düzeyleri, katılımcıların eğitim durumlarına göre anlamlı düzeyde farklılık göstermiştir. Yüksek lisans ve üzeri eğitime sahip katılımcıların istek düzeyleri, lisans mezunlarına kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Ayrıca lise mezunu katılımcıların öz yeterlilik düzeyleri lisans mezunlarına göre daha yüksek çıkarken; müdahale becerileri düzeyleri ön lisans ve lisans mezunlarına göre daha yüksek bulunmuştur. Lise mezunlarının afetlere hazırlık düzeylerinin de ön lisans mezunlarına kıyasla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Sonuç: Sağlık çalışanlarının afet durumuna ilişkin hazır olma düzeylerinde cinsiyetin herhangi bir etkisinin olmadığı, sağlık çalışanlarının afet durumlarına hazır olma düzeylerinde eğitim düzeylerinin oldukça önemli olduğu ve sağlık çalışanlarının meslekteki çalışma sürelerinin onların karşılaşılan afet durumlarına karşı performanslarını etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to determine the disaster preparedness perception levels of healthcare professionals who participated in the February 6th Kahramanmaraş Earthquake and to assess their status during potential disaster situations. Materials and Methods: To ascertain healthcare professionals' disaster preparedness perception levels, analyses were also conducted on variables such as gender, age, education level, length of service, and professional status. This study was prepared using descriptive research, a type of quantitative analysis. The research data were collected via a questionnaire from 288 healthcare professionals, utilizing the“Perception Scale of Disaster Preparedness for Personnel Working in Pre-hospital Emergency Health Services.”The scales administered to healthcare professionals consisted of a total of 28 questions covering five dimensions: desire (willingness), importance, self-efficacy, intervention skills, and benefit. Findings: No statistically significant difference was found in the desire, importance, self-efficacy, intervention skills, benefit, and disaster preparedness levels of the participants based on gender, age, and length of service variables. However, desire, self-efficacy, intervention skills, and disaster preparedness levels showed a significant difference according to the participants' educational status. Participants with a master's degree or higher had a greater desire level compared to undergraduate graduates. Furthermore, high school graduates demonstrated higher self-efficacy levels than undergraduate graduates, and their intervention skills levels were also higher than those with associate's and bachelor's degrees. High school graduates were also found to have higher disaster preparedness levels compared to associate's degree graduates. Conclusion: It was determined that gender has no effect on healthcare professionals' readiness levels for disaster situations. Education levels are highly important in their readiness for disaster situations, and their length of service in the profession affects their performance during encountered disaster situations.