Mir Abdülfettah Meragî ve Maktel-i Hüseyn'i (İnceleme-metin-dizin)
Mir Abdulfettah Merağa and his Maktel-i Huseyn (Review-text-index)
- Tez No: 961924
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN SARIÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 486
Özet
Hz. Hüseyin'in hicri 61'de şehit edilmesi ile sonuçlanan Kerbela faciası müslüman toplumları büyük ölçüde etkilemiştir. Bu etki sanat ve edebiyat alanlarında kendini daha çok göstermiştir. Kerbela faciası hakkında yazılmış bir çok eser bulunmaktadır. Bunlardan biri de transkripsiyonunu yaptığımız eserdir. 19. asırda İran coğrafyasında yaşayan Mir Abdülfettah Meragî Kerbela hakkında eser vermiş yazarlardan biridir. Tezimizin konusu olan Mir Abdülefettah Meragî'nin Maktel-i Hüseyn adlı eseri İran Millî Kütüphanesinde el yazmalar kısmında bulunmaktadır. 844 numaralı rafta kayıtlı olan eser maktel türünün önemli bir örneğidir. Eser 75 varaktan oluşmaktadır. Eser 71. varağına kadar Azerbaycan Türkçesiyle yazılırken son beş varağı Farsça yazılmıştır. Bölümler halinde yazılmış olan eserde toplam 18 bölüm yer almaktadır. Eserde yer alan her bölümün başlangıcında birer başlık yer almaktadır. Ayrıca bu bölümlerin her birinde farklı bir hadise aktarılmıştır. Mir Abddülfettah Meragî'nin İran Millî Kütüphanesinde bulunan el yazması eserini ele aldığımız bu çalışmamızda amacımız; eserin yapı ve içerik yönünden incelenmesi, çeviriyazı metninin oluşturulması, sözlük çalışması ve dizin oluşturmaktır. Ayrıca eserin daha iyi anlaşılabilmesi için Azerbaycan edebiyatının tarihî gelişimi, Kerbela olayının tarihî gelişimi, Kerbela hakkında yazılan eserler ve metindeki bölümlerin özetleri şeklinde bölümler ekledik. Çalışmamızın konusu olan eserin tek nüshası bulunduğundan ve bu nüshada İran Millî Kütüphanesinde olduğundan çeviriyazı bölümünde eserin dijital kopyası üzerinde çalıştık. Ayrıca çalışmamızın sonunda bu dijital kopyaya da yer verdik.
Özet (Çeviri)
The tragedy of Karbala, which resulted in the martyrdom of Hz. Hussein in 61 AH, greatly affected Muslim societies. This effect was more evident in the fields of art and literature. There are many works written about the tragedy of Karbala. One of these is the work we transcribed. Mir Abdulfettah Maraghi, who lived in Iran in the 19th century, is one of the writers who wrote about Karbala. The subject of our thesis, Mir Abdulfettah Maraghi's work called Maktel-i Husayn, is located in the manuscripts section of the National Library of Iran. The work, registered on shelf number 844, is an important example of the maktel genre. The work consists of 75 pages. While the work was written in Azerbaijani Turkish until the 71st page, the last five pages were written in Persian. The work, which is written in sections, has a total of 18 sections. There is a title at the beginning of each section in the work. In addition, a different event is narrated in each of these sections. In this study, where we examine the manuscript of Mir Abdülfettah Meragi, which is located in the National Library of Iran, our aim is to examine the structure and content of the work, create a transcription text, work on a dictionary and create an index. In addition, for a better understanding of the work, we added sections on the historical development of Azerbaijani literature, the historical development of the Karbala incident, works written about Karbala and summaries of sections in the text. Since there is only one copy of the work that is the subject of our study and this copy is in the National Library of Iran, we worked on the digital copy of the work in the transcription section. We also included this digital copy at the end of our study.