Yeşil sentez ile elde edilmiş paladyum nanopartiküllerinin lenfosit kültürlerinde DNA üzerindeki oksidatif etki potansiyelinin ve hücre içi varlığının gösterilmesi
Demonstration of the oxidative effect potential on DNA and intracellular presence of green synthesized palladium nanoparticles in lymphocyte cultures
- Tez No: 961959
- Danışmanlar: PROF. DR. AYLA ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, yeşil sentez yaklaşımıyla Paliurus spina-christi (Körçalı) meyve ekstraktı kullanılarak elde edilen paladyum (Pd) nanopartiküllerinin insan periferik kan lenfositleri üzerindeki sitotoksik ve genotoksik etkilerinin ve hücre içi Elde edilen Pd nanopartikülleri dinamik ışık saçılması (DLS) yöntemiyle karakterize edilmiş, ortalama partikül boyutu 20 nm ve zeta potansiyeli –35,8 mV olarak belirlenmiştir. Hücresel düzeyde genetik hasar, Tek Hücre Jel Elektroforezi (Komet) testi, kromozomal hasar ise Mikronükleus (MN) testi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca nanopartiküllerin hücre içi varlığı Geçirimli Elektron Mikroskobu (GEM) ile görüntülenmiştir. Komet testi sonuçlarına göre, Pd nanopartiküllerine maruz bırakılan lenfositlerde DNA hasarı anlamlı düzeyde artış göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the cytotoxic and genotoxic effects of palladium (Pd) nanoparticles synthesized via a green chemistry approach using Paliurus spina-christi fruit extract on human peripheral blood lymphocytes under in vitro conditions. The biosynthesized Pd nanoparticles were characterized using Dynamic Light Scattering (DLS), which revealed an average particle size of 20 nm and a zeta potential of –35.8 mV. Genotoxic effects were evaluated using the Single Cell Gel Electrophoresis (Comet) assay, while chromosomal damage was assessed through the Micronucleus (MN) assay. Additionally, the intracellular localization of Pd nanoparticles was confirmed by Transmission Electron Microscopy (TEM).